CEEPUS, czyli Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich, to program zajmujący się promowaniem współpracy między uczelniami wyższymi. Celem programu jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich. Program oferuje studentom możliwość odbycia części studiów w wybranej uczelni partnerskiej.
W ramach programu IAiSP przyjmuje również studentów i wykładowców z uczelni partnerskich.
- spotkanie z inną kulturą
- doskonalenie umiejętności językowych
- zdobycie doświadczenia międzynarodowego
- szansa na zdobycie istotnych kontaktów międzynarodowych
- możliwość korzystania z bibliotek i konsultowania projektów z miejscowymi specjalistami
- w wolnym czasie zwiedzanie, odpoczynek
- W programie CEEPUS mogą wziąć udział uczestnicy studiów I, II lub III stopnia.
- W momencie wyjazdu trzeba mieć ukończony co najmniej pierwszy rok studiów licencjackich.
- Przystąpić do konkursu można warunkowo już na I roku studiów licencjackich.
- Osoby kończące studia licencjackie mogą ubiegać się o wyjazd pod warunkiem przyjęcia na studia magisterskie.
- Na stypednium CEEPUS można wyjechać kilkakrotnie w czasie trwania studiów. Pierwszeństwo w udziale w programie mają osoby, które dotychczas nie przebywały na takim stypendium.
- Minimalna długość pobytu studenta na stypendium to 21 dni roboczych
- Wysokość stypendium można sprawdzić na stronie www.ceepus.info
- Stypendium otrzymuje się po przyjeździe do wybranego kraju. (UWAGA! W przypadku szkoły letniej w Grazu (Austria) stypendium otrzymane przez studenta z sieci CEEPUS nie pokrywa w pełni kosztów pobytu. Student musi pokryć z własnych środków koszt 350 Euro).
W ramach sieci Inter-American Studies, z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ współpracuje 13 uczelniami partnerskimi z: Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Czech, Słowacji, Słowenii, Austrii, Serbii. Do każdej z nich na 1 semestr (min. 3 miesiące) lub na 1 miesiąc mogą wyjechać studenci IAiSP. Uniwersytet w Grazu (Austria) oferuje także miejsca w szkole letniej trwającej dwa tygodnie (nowy nabór na pobyt w terminie 3 do 16 lipca 2022).
Zobacz pełną listę uczelni partnerskich. Lista miejsc w uczelniach partnerskich zmienia się każdego roku. Zobacz listę miejsc w bieżącym roku akademickim (poza freemover).
- Sprawdź czy termin naboru nie minął.
- Wyślij formularz rekrutacyjny do koordynatora (anna.bartnik@uj.edu.pl)
- Jeśli otrzymasz informację o przyznaniu stypendium, na stronie www.ceepus.info załóż indywidualne konto i wypełnij podanie o przyznanie stypendium (mobility application).
- Wypełnij oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami rozliczenia wyjazdu, wydrukuj, podpisz i zostaw na półce koordynatora w sekretariacie (skan wyślij emailem).
- Skontaktuj się z koordynatorem uczelni, do której wyjeżdżasz, by uzgodnić szczegółowe warunki Twojego pobytu (adres mailowy do właściwego koordynatora).
- Najpóźniej miesiąc przed wyjazdem wypełnij i złóż w sekretariacie IAiSP (p. Agnieszka Steczko) wniosek wyjazdowy UJ.
- Kupując bilet pamiętaj o procedurach wyjazdowych UJ.
- CEEPUS refunduje koszty podróży do wartości biletu PKP II klasy na danej trasie. Jeżeli chcesz zmienić środek transportu (studenci - podróż samochodem nie jest refundowana) przed wyjazdem musisz poprosić o odpowiednią zgodę. By ją otrzymać:
- wyślij do swojego koordynatora pismo o zmianie środka transportu (oryginał proszę zostawić na półce koordynatora w sekretariacie; skan przesłać emailem)
- dołącz zaświadczenie wydane przez PKP o cenie biletu kolejowego na danej trasie (np. Kraków-Graz-Kraków). Zaświadczenie to informacja mailowa uzyskana przez formularz kontaktowy PKP.
Uwaga: o wszelkich zmianach uzgadnianych z miejscowymi koordynatorami należy niezwłocznie powiadamiać koordynatora macierzystej uczelni: dr Anna Bartnik anna.bartnik@uj.edu.pl)
Do 2 tygodni po powrocie ze stypendium należy rozliczyć się z koordynatorem w IAiSP przedstawiając następujące dokumenty:
- Oryginał letter of confirmation (otrzymany od miejscowego koordynatora, wyłącznie druk z systemu Ceepus)
- skany biletów podróżnych (Oryginały proszę dostarczyć do DWM)
- podpisany oryginał student/teacher mobility report. Dostępny na indywidualnych kontach stypendystów zarejestrowanych na stronie CEEPUS.
- Uzyskane oceny i punkty ECTS, po decyzji Dyrekcji, zostaną wpisane do USOS. Wymagane uprzednie przedstawienie odpowiedniej dokumentacji w sekretariacie IAiSP.
Koordynatorka programu CEEPUS w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ:
- Dr hab. Anna Bartnik – anna.bartnik@uj.edu.pl
Strony internetowe:
- NAWA: https://nawa.gov.pl/
- CEEPUS: www.ceepus.info