Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aleksander Gurgul

Jeśli zdolność do samodzielnego i krytycznego myślenia oraz kreatywność, a także chęć do częstego zadawania pytań są dziś jeszcze dobrą monetą na rynku pracy, to sądzę że studiowanie na UJ w dalszym ciągu pielęgnuje w studentach te umiejętności.

Czy studia w Instytucie miały jakiś wpływ na Twoją obecną aktywność zawodową?

Miałem sporo szczęścia. W Instytucie spotkałem wielu ludzi otwartych na świat, nie pozwalających sobie na intelektualne lenistwo. Mówię tu zarówno o kolegach i koleżankach z roku, jak i o wykładowcach, z których kilkoro stało się potem moimi przyjaciółmi. Pisząc dziś do codziennej gazety posiłkuję się czasem ich wiedzą. Ich opinie na temat polityki, kultury czy historii Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej są dla mnie cenne. Zdarza mi się ich cytować w artykułach na łamach "Gazety Wyborczej" i portalu internetowego Wyborcza.pl.

Czy sądzisz, że wiedza i umiejętności, które zdobyłeś na studiach są przydatne na rynku pracy?

W moim zawodzie najważniejsza jest ciekawość świata. Studiowanie amerykanistyki zainspirowało mnie między innymi do tego, by podjąć pracę w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku i potem przejechać Stany Zjednoczone Greyhoundem od wschodniego do zachodniego wybrzeża. Przez pół roku mieszkałem też w Kanadzie.
Umiejętności? Jeśli zdolność do samodzielnego i krytycznego myślenia oraz kreatywność, a także chęć do częstego zadawania pytań są dziś jeszcze dobrą monetą na rynku pracy, to sądzę że studiowanie na UJ w dalszym ciągu pielęgnuje w studentach te umiejętności.

Dlaczego wybrałeś nasze studia?

Przez wiele lat grałem w koszykówkę. Moje zainteresowanie tym jak funkcjonuje amerykańskie społeczeństwo były jednak dużo głębsze niż oglądanie zawodów sportowych. Czytałem reportaże z tego kraju i oglądałem mnóstwo filmów o parkach narodowych w USA. Te ostatnie emitowała TVP, kiedy byłem dzieckiem. Amerykańska przyroda jest fascynująca. Kiedy podróżowałem po Stanach Zjednoczonych miałem okazję zwiedzić kilka parków narodowych. Aż dziw bierze, że dotąd Instytut nie wprowadził nauki o ochronie środowiska i systemie zarządzania przyrodą w USA i Kanadzie. Gdyby taki kurs został uruchomiony sam chętnie bym w nim uczestniczył.

Czy kończąc studia wiedziałeś co chcesz robić i na ile udało ci się to zrealizować?

Zawsze chciałem pracować w gazecie lub tygodniku i jak na razie udaje mi się publikować w "Gazecie Wyborczej".

Jak wspominasz studia? Co Ci się najbardziej podobało?

Najbardziej podobały mi się dyskusje na zajęciach. Często wykraczały one poza przeczytane teksty, które zadawali nam prowadzący. I to chyba było w tym wszystkim najlepsze. Wtedy najbardziej czułem, że studiuję.

Czy spotkałeś pracownika naukowego, który Cię zainspirował i ukierunkował?

Tutaj musiałaby pojawić się cała lista ekspertów, których spotkałem w Instytucie. Nie chcę wyróżniać tylko jednej osoby.

Czy byłeś zaangażowany w działalność studencką, np. koła naukowego, samorządu etc.? Jeśli tak, to jak oceniasz to doświadczenie?

Nie brałem udziału w takich zajęciach. Zabrakło na nie czasu, bo studiowałem dwa kierunki...

Jak wyglądało życie studenckie i towarzyskie? Czy zawarte wówczas znajomości i przyjaźnie trwają do dzisiaj?

Spotykanie ludzi to nierozłączna część studiowania. Wydaje mi się wręcz, że dziś to ostatni moment, kiedy można nauczyć się życia w grupie, pracy zespołowej i dyskusji na wysokim poziomie. Patrząc na to jak upada poziom debaty publicznej w Polsce rola uczelni w kształtowaniu tych zachowań rośnie z każdym dniem.

Z perspektywy czasu, co byś doradził naszym obecnym i przyszłym studentom?

Nie zmarnujcie szansy jaką są stypendia zagraniczne, zarówno te finansowane z Unii Europejskiej, jak i umowy bilateralne, których UJ ma pełen wachlarz. Często strach przed zmianą paraliżuje studentów, a jeśli już podejmą decyzję i zrobią pierwszy krok, to po powrocie nie żałują. Wręcz przeciwnie, żałują że ten Erasmus skończył się tak szybko :(

Informacje o absolwencie:

  • lata studiów: 2007-2010
  • kierunek/specjalność: Amerykanistyka
  • obecna praca (zawód, pracodawca): dziennikarz "Gazety Wyborczej"
  • hobby/pasje/zainteresowania: ekologia, ochrona środowiska, urbanistyka, polityka miejska