Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Absolwenci

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Łukasz Misza

(...) wybór amerykanistyki pozwolił mi nie tylko zgłębić wiedzę, ale też za sprawą znakomitych wykładowców pokazał, że najważniejsza w życiu jest szczera pasja. To bardzo motywujące. Robić z zaangażowaniem to, co się lubi, jest nieocenione.

Czy studia w Instytucie miały jakiś wpływ na Twoją obecną aktywność zawodową?

Studiowanie samo w sobie rozwija, na wielu płaszczyznach. Jednak wybór amerykanistyki pozwolił mi nie tylko zgłębić wiedzę, ale też za sprawą znakomitych wykładowców pokazał, że najważniejsza w życiu jest szczera pasja. To bardzo motywujące. Robić z zaangażowaniem to, co się lubi, jest nieocenione. Studiowanie na IAiSP poniekąd zmotywowało mnie do tworzenia własnych projektów internetowych, do podróżowania, do sięgania po coraz więcej. Studia amerykanistyczne w znaczącym stopniu mnie ukształtowały, co ma przełożenie na wiele aspektów mojego życia, także zawodowego.

Czy sądzisz, że wiedza i umiejętności, które zdobyłeś na studiach jest przydatna na rynku pracy?

Tak, bardzo, nawet jeśli trudno jest jednoznacznie te umiejętności nazwać. Interdyscyplinarność amerykanistyki polega nie tylko na przekazaniu teoretycznej wiedzy z zakresu różnorodnych dziedzin, ale też na praktycznym rozwijaniu zdolności poznawczych, budowaniu pewnych wzorców postaw i poszerzaniu świadomości istnienia zjawisk, które występują na świecie. Absolwent amerykanistyki to absolwent z co najmniej podstawową bazą wiedzy ekonomicznej, prawnej, kulturowej, historycznej, socjologicznej, politycznej, geograficznej i nie tylko. To ogromna zaleta, która buduje pewność siebie i pomaga odnaleźć się w wielu sytuacjach, także niespodziewanych i skomplikowanych. 

Dlaczego wybrałeś nasze studia?

Już w szkole podstawowej zacząłem interesować się Ameryką, głównie za sprawą filmów, seriali, gier i nowatorskich wtedy map internetowych, które uwielbiałem przeglądać. Studia na IAiSP w Krakowie były więc zwieńczeniem moich wieloletnich pasji.

Czy kończąc studia wiedziałeś co chcesz robić i na ile udało ci się to zrealizować?

Trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Nieustannie szukam czegoś nowego, jestem bardzo aktywny, robię wiele rzeczy na raz, chcę wciąż się rozwijać na różnych płaszczyznach. Dlatego, zakończenie studiów nie oznaczało w moim przypadku stabilizacji i obrania konkretnej ścieżki zawodowej, ale uświadomiło mnie, że nieważne co będę w życiu robił, nigdy nie zapomnę o swojej pasji do Ameryki. Wiem, że w przyszłości chcę zajmować się tematyką amerykańską zawodowo i do tego stopniowo dążę.

Jak wspominasz studia? Co Ci się najbardziej podobało?

Studia pokazały, że Ameryka jest jeszcze bardziej fascynująca, niż wydawało mi się przed ich rozpoczęciem! Z dzisiejszego punktu widzenia, najbardziej cenię różnorodny dobór przedmiotów, dzięki któremu mogłem poznawać zagadnienia istotne i poważne, ale też te bardziej “codzienne” - trywialne, zaskakujące, wzbogacane o ciekawostki i anegdoty.

Czy spotkałeś pracownika naukowego, który Cię zainspirował i ukierunkował?

Czy w ogóle jest możliwe wspomnienie w tym miejscu tylko jednego pracownika Instytutu? Ludzie, którzy go tworzą są znakomici: profesjonalni, zaangażowani, pełni pasji. Zdecydowana większość wykładowców starała się zaciekawić omawianymi zagadnieniami na różne sposoby, nie pozbywając się przy tym ani krzty swojego profesjonalizmu i poważnego podejścia do prezentowanych tematów. Choć chciałbym wspomnieć wiele osób, w pamięci szczególnie zapadł mi profesor Łukasz Wordliczek, który z widoczną i szczerą pasją przekładał fenomen amerykańskiej konstytucji na amerykańską rzeczywistość. Bardzo serdecznie wspominam też zajęcia z doktorem Karolem Derwichem, który uczył historii Meksyku po prostu rozmawiając ze studentami, zadając kolejne pytania i przecierając delikatnie ścieżkę do znalezienia właściwych odpowiedzi. O prawie kanadyjskim znakomicie opowiadał doktor Marcin Gabryś, zawsze widocznie pochłonięty swoją pasją do Kanady. Profesor Patrick Vaughan, pochodzący z USA, nie dość, że fascynująco opowiadał o kolejnych dekadach w najnowszych dziejach jego ojczyzny, to jeszcze prowadzi własny kanał na YouTube, przybliżając amerykańską kulturę także po godzinach pracy. Doktor Rafał Kuś nie tylko uczył o teorii amerykańskich mediów, ale też całą swoją postawą, intonacją głosu, mową ciała i pewnością siebie, oswajał studentów ze sztuką prezentacji i występowania przed publicznością. Choć ogranicza mnie miejsce i nie mogę wymienić wszystkich pracowników, na pewno wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za swoje zaangażowanie. Dodatkowo, nie wyobrażam sobie nie wspomnieć o osobie absolutnie niezastąpionej. Pani Justyna Pękała, bo o niej mowa, dbała o nasze losy zza biurka w Sekretariacie Instytutu. Nie sposób opisać tego, z jaką troską wykonuje swoją pracę i jak bardzo pomaga nam wszystkim w całym okresie studiów. Bardzo Pani za wszystko dziękuję.

Czy byłeś zaangażowany w działalność studencką, np. koła naukowego, samorządu etc.? Jeśli tak, to jak oceniasz to doświadczenie?

Dla mnie okres studiów to też czas pracy dla organizacji, która umożliwiała wyjazdy do Stanów Zjednoczonych w ramach programów typu Work&Travel. Dlatego, w życie samego Instytutu angażowałem się wyłącznie poprzez samo uczestniczenie w odbywających się wydarzeniach. Bardzo miło wspominam na przykład zorganizowany nieopodal rynku quiz wiedzy o USA.

Jak wyglądało życie studenckie i towarzyskie? Czy zawarte wówczas znajomości i przyjaźnie trwają do dzisiaj?

Jak już wspomniałem, moje życie jest poddane ciągłym zmianom, także związanych z miejscem zamieszkania. To z kolei utrudnia utrzymanie trwałego kontaktu, niestety. Studia wspominam jednak bardzo pozytywnie. Wiem, że byłem otoczony otwartymi na świat ludźmi, silnie zainteresowanymi tematyką amerykańską, a to bardzo inspirujące.

Z perspektywy czasu, co doradziłbyś naszym obecnym i przyszłym studentom?

Podchodź do tego kierunku na poważnie. Jest naprawdę fascynujący, wiele uczy, ale wymaga pełnego zaangażowania. Jeśli pasjonuje cię jakieś zagadnienie, zgłąb je samodzielnie. Znajdź odpowiedni materiał na YouTube, film czy książkę i staraj się dowiedzieć jak najwięcej. Niech to będzie najbardziej pasjonujący okres w Twoim życiu.

Informacje o absolwencie:

 • lata studiów:

​2015-2018

 • kierunek/specjalność:

Amerykanistyka (Ameryka Północna)

 • obecna praca (zawód, pracodawca):

Polskie Linie Lotnicze LOT, własne projekty hobbystyczne: zLukaszem.pl, najlepszemorze.pl

 • osiągnięcia „zawodowe”:
 1. Praca na kolonii dla dzieci w Maine, USA.
 2. Pomoc około 140 osobom w organizacji podróży po Stanach Zjednoczonych i realizacji wyjazdów do USA w ramach Work&Travel.
 3. Organizacja własnych pokazów zdjęć, spotkań podróżniczych, a przede wszystkim wykładu Konsula USA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
 4. Współpraca z Konsulatem Generalnym USA przy koordynowaniu grupowych spotkań wizowych.
 5. Reprezentowanie kilku marek na różnego rodzaju eventach i targach turystycznych.
 6. Koordynowanie wdrożenia i rozwoju jednej z turystycznych marek w Krakowie.
 7. W ramach obecnej pracy, organizacja lotów dla prestiżowych klientów, w tym jednego z czołowych zespołów F1.
 8. Nagranie materiału i stworzenie filmów wszystkich polskich miejscowości nadmorskich, w ramach własnego projektu najlepszemorze.pl
 9. Tworzenie szerokiego projektu zLukaszem (bloga, serwisu podróżniczego, kanału YouTube i nie tylko), w ramach którego prezentuję swoje podróże, dzielę się wiedzą o Stanach Zjednoczonych i relacjonuję ciekawe wydarzenia oraz miejsca, nawiązujące tematycznie do moich amerykanistycznych pasji.
 • hobby/pasje/zainteresowania:

Muzyka (zwłaszcza perkusja, gitara basowa, elektryczna, akustyczna, a w ograniczonym zakresie też instrumenty klawiszowe i egzotyczne), kolekcjonowanie używanych płyt CD, podróże, organizacja wypraw, montaż video, poznawanie Ameryki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zobacz video galerię

Amerykanistyka: Co to za studia? Czy warto?