Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Newsletter IAiSP, 9 lipca 2021

Najnowsze wydarzenia z życia Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Kącik Dyrekcji Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!

Jest nam niezmiernie miło powitać Was na łamach pierwszego wydania naszego instytutowego Newslettera. Będziemy chcieli, by ukazywał się on regularnie, na początku przynajmniej raz w semestrze, a w przyszłości częściej, i docierał w formie elektronicznej do jak najszerszego grona subskrybentów, także spoza społeczności instytutowej i uniwersyteckiej. 

 

więcej o

Z Życia Katedry Amerykanistyki

Budowa bazy danych w ramach polskiego oddziału Comparative Agendas Project - badania dra hab. Łukasza Wordliczka, prof. UJ.

Przedmiotowy projekt badawczy jest realizowany w ramach grantu Priorytetowego Obszaru Badawczego DigiWorld w 2021 roku.

Comparative Agendas Project jest przedsięwzięciem umożliwiającym badaczom, analitykom, decydentom oraz innym zainteresowanym bezpłatny dostęp do danych opisujących trendy w polityce publicznej (public policy).

więcej o
Z Życia Katedry Amerykanistyki

W poszukiwaniu synergii. Globalne przywództwo polityczne - badania dr hab. Małgorzaty Zachary-Szymańskiej, prof. UJ.

Prowadzone badania dotyczą przywództwa politycznego na poziomie globalnym. Służą one rozpoznaniu mechanizmów, składających się na potencjał ochrony globalnych dóbr wspólnych.

więcej o

Z Życia Katedry Studiów Kanadyjskich

Powstanie Katedry Studiów Kanadyjskich

1 lutego 2021 r. na mocy zarządzenia Jego Magnificencji Rektora UJ prof. dr. hab. Jacka Popiela, istniejący w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ Zakład Kanady, został przekształcony w Katedrę Studiów Kanadyjskich. Stanowi to dobrą okazję do podsumowania działalności i dorobku zespołu tworzącego nową Katedrę.

 

więcej o
Z Życia Katedry Studiów Kanadyjskich

Prestiżowa publikacja pracowników Zakładu Studiów Kanadyjskich

Pod koniec 2020 roku w Berlinie, nakładem wydawnictwa Peter Lang, ukazała się publikacja pod tytułem Canadian Political, Social and Historical (Re)visions in the 20th and 21st Centuries, zredagowana przez Marcina Gabrysia, Magdalenę Marczuk-Karbowniki i Magdalenę Paluszkiewicz-Misiaczek. 

 

więcej o

Z Życia Zakładu Kultury Amerykańskiej

Współpraca z Utica College – badania dra Rafała Kusia

W semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019 dr Rafał Kuś przebywał – dzięki stypendium Joseph P. Furgal Fund – w Utice (Nowy Jork, USA), jako visiting professor w Utica College. Był to już drugi jego pobyt na tej uczelni, gdzie w lutym 2018 r. wykładał jako stypendysta programu Erasmus+. Realizacja zajęć akademickich w Stanach Zjednoczonych była dla uczonego okazją do doskonalenia umiejętności przekazywania wiedzy i konfrontacji dotychczasowych do-świadczeń dydaktycznych z uwarunkowaniami odmiennego środowiska edukacyjnego.

więcej o

TransAtlantic Studies 2020/2021

Program TransAtlantic Studies ma za sobą rok akademicki wypełniony nowymi przedsięwzięciami i wydarzeniami, uzupełniającymi rozwijającą się wciąż ofertę dydaktyczną. Z początkiem roku nowym kierownikiem programu studiów TransAtlantic Studies został dr Maciej Turek, zastępując dra Tomasza Sorokę.

więcej o

Otwarte Spotkania Akademickie

Od kwietnia ubiegłego roku Otwarte Spotkania Akademickie (OSA) funkcjonują wyłącznie w przestrzeni wirtualnej – i wbrew wszelkim obawom – ten program, adresowany do Studentek i Studentów Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, w nowej odsłonie rozwija się bardzo dynamicznie, jakby na przekór niepewnej pandemicznej rzeczywistości.

 

więcej o

Z Życia Kół Naukowych

​Koło Naukowe Migracji Międzynarodowych UJ

Koło Naukowe Migracji Międzynarodowych UJ powstało w 2016 roku prowadzi obecnie swoją działalność urządzając kilka razy w miesiącu spotkania z cyklu „Migracyjne wieczory”, które, jako nowa inicjatywa Koła, pozwalają mu szerzyć wiedzę na temat migracji międzynarodowych.

 

więcej o
Z Życia Kół Naukowych

Koło Naukowe Amerykanistyki

Nasze Koło działa nieprzerwanie od 2004 roku, zrzeszając studentów Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz umożliwiając im rozwój w zakresie podjętych przez siebie studiów, jak i w organizacji wydarzeń ogólnouczelnianych. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy o Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - ich kulturze, polityce, historii.

więcej o
Z Życia Kół Naukowych

​Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ

Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ (potocznie zwane Kołem Latino) działa przy Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Koło zrzesza pasjonatów kultury, historii oraz geopolityki latynoamerykańskiej, których liczba z roku na rok rośnie ze względu na wzrost zainteresowania regionem. 

więcej o

Widok zawartości stron Widok zawartości stron