Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Od Dyrekcji Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Od Dyrekcji Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!

Jest nam niezmiernie miło powitać Was na łamach pierwszego wydania naszego instytutowego Newslettera. Będziemy chcieli, by ukazywał się on regularnie, na początku przynajmniej raz w semestrze, a w przyszłości częściej, i docierał w formie elektronicznej do jak najszerszego grona subskrybentów, także spoza społeczności instytutowej i uniwersyteckiej. Będziemy w nim prezentować relacje z najważniejszych wydarzeń instytutowych, konferencji, wykładów i seminariów. Będziemy także przedstawiać wybrane osiągnięcia badawcze i publikacyjne oraz projekty grantowe naszych pracowniczek i pracowników. Zdradzimy też od czasu do czasu plany na przyszłość i strategie działania Instytutu, Katedr i Zakładów. Newsletter będzie współtworzyć nasza społeczność studencka, zwłaszcza prężnie działające koła naukowe. Mamy nadzieję, że z czasem do tworzenia newsletterowych treści dołączą też nasi absolwenci.

W grudniu 2020 roku, wraz z prawie całym Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych, przenieśliśmy się do nowej siedziby przy ul. Reymonta 4. Z uwagi na pandemię nie możemy się w niej spotykać. Staraliśmy się jednak wykorzystać ten czas, by nasze nowe lokum urządzić nowocześnie, a jednocześnie w sposób użyteczny i przyjazny. W nowym miejscu mamy dwukrotnie więcej gabinetów pracowniczych, większe i nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne, trzy przestronne pomieszczenia dla Sekretariatu IAiSP i TransAtlantic Studies. Efekt naszych starań możecie zobaczyć na krótkim filmie i na załączonych fotografiach.

Od dłuższego czasu aktywnie korzystamy z profilu fejsbukowego i instagramowego. Tuż przed końcem zimowego semestru uruchomiliśmy instytutowy kanał YouTube. Będziemy na nim zamieszczać nagrania, a z czasem również transmisje na żywo wykładów, prelekcji, wystąpień konferencyjnych i innych wydarzeń akademickich, a także wywiady z pracownikami, studentami i absolwentami. Nieustannie rozbudowujemy naszą odsłonę internetową, zamieszczamy na niej ogłoszenia o bieżących wydarzeniach i aktywnościach Instytutu, a obecnie pracujemy nad rozszerzeniem funkcjonalności podstrony dla absolwentów.

Już od ponad roku dydaktyka odbywa się wyłącznie zdalnie. Nauka na odległość jest bezsprzecznie sporym wyzwaniem dla kadry i studentów, wymaga bowiem innego rodzaju zaangażowania i cierpliwości. Kształcenie na odległość, zwłaszcza wykłady i prelekcje, mają jednak tę zaletę, że docierają do dużo szerszego grona odbiorców. Staramy się zatem wykorzystywać możliwości wirtualnej nauki tak, aby z naszej oferty mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Dlatego kontynuujemy i rozbudowujemy cykl wirtualnych wykładów gościnnych, prelekcji i wydarzeń organizowanych w ramach naszego programu Otwartych Spotkań Akademickich.

Przede wszystkim jednak skupiamy się na wzbogacaniu i udoskonalaniu oferty dydaktycznej dla naszych obecnych i przyszłych studentek i studentów. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadziliśmy istotne reformy programów studiów. Stały się one dzięki temu „lżejsze” godzinowo, ciekawsze i jeszcze bardziej nakierowane na konkretny profil studiów. Sukcesywnie uatrakcyjniamy ofertę anglojęzycznych i polskojęzycznych specjalistycznych kursów fakultatywnych, prowadzonych w miarę możliwości także przez zewnętrznych wykładowców wizytujących nasz Instytut. Podczas ostatniego Wirtualnego Dnia Otwartego UJ (25-26 marca 2021 r.), na którym Instytut i Wydział reprezentowała dr Agnieszka Małek, Zastępca Dyrektora IAiSP ds. dydaktycznych, nasza oferta programowa spotkała się z dużym zainteresowaniem potencjalnych Kandydatek i Kandydatów. Cieszy nas to jako dobry prognostyk przed rekrutacją na przyszły rok akademicki.

W zakresie działalności badawczo-naukowej długoterminowe cele Instytutu są wyraźne. Chcemy sukcesywnie zwiększać liczbę publikacji w ważnych i wpływowych wydawnictwach międzynarodowych i krajowych. Systemowo będziemy wspierać naszą kadrę w staraniach o granty na działalność badawczą, projekty naukowe i wymianę akademicką. Gorąco promujemy także możliwości rozwoju, jakie pracownikom i studentom dają status UJ jako uczelni badawczej i działające Priorytetowe Obszary Badawcze. Jesteśmy dumni z najnowszych osiągnięć grantowych i publikacyjnych naszych Pracowników. O niektórych z nich możecie poczytać poniżej.

Licząc, że nasz Newsletter przypadnie Wam do gustu, życzymy przyjemnej lektury!

Dyrekcja Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Fot. Magdalena Lisińska

Widok zawartości stron Widok zawartości stron