Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Współpraca z Utica College – badania dra Rafała Kusia

Współpraca z Utica College – badania dra Rafała Kusia

W semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019 dr Rafał Kuś przebywał – dzięki stypendium Joseph P. Furgal Fund – w Utice (Nowy Jork, USA), jako visiting professor w Utica College. Był to już drugi jego pobyt na tej uczelni, gdzie w lutym 2018 r. wykładał jako stypendysta programu Erasmus+. Tym razem dr Kuś prowadził kurs Introduction to Mass Communication, stanowiący – jak sama nazwa wskazuje – wprowadzenie do problematyki współczesnego komunikowania masowego: od tradycyjnych drukowanych środków przekazu aż po nowe media i gry wideo. Realizacja zajęć akademickich w Stanach Zjednoczonych była dla uczonego okazją do doskonalenia umiejętności przekazywania wiedzy i konfrontacji dotychczasowych doświadczeń dydaktycznych z uwarunkowaniami odmiennego środowiska edukacyjnego. 

Równie istotny okazał się aspekt badawczy wyjazdu. Dzięki prof. Davidowi Chanatry’emu, z którym nawiązano współpracę podczas stypendium w Utica College, dr Kuś zyskał możność przeprowadzenia badań w szeregu publicznych stacji radiowych i telewizyjnych w regionie Upstate New York (prof. Chanatry przez wiele lat pracował jako dziennikarz i producent w nowojorskim oddziale sieci NBC, a obecnie jest gwiazdą publicznej stacji telewizyjnej WCNY w Syracuse). W ramach tego projektu uczony z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ odwiedził afiliowane przy National Public Radio rozgłośnie WAER (Syracuse), WAMC (Albany) i WRVO (Oswego), a także nadające w kooperacji z Public Broadcasting Service stacje telewizyjne WCNY (Syracuse) i Mountain Lake PBS (Plattsburgh). Dziesiątki godzin wywiadów intensywnych, jakie medioznawca przeprowadził z dziennikarzami i menedżerami niekomercyjnych stacji radiowych i telewizyjnych zaowocowały, póki co, artykułem Books on the Air: the Cul-tural Mission of Public Radio in the United States („Zeszyty Prasoznawcze”, 1/2020), a także zgłoszonym w konkursie MINIATURA 3 projektem National Public Radio w amerykańskim systemie medialnym i politycznym, który otrzymał w 2019 r. finansowanie z Narodowego Centrum Nauki. Grant (na wyjazd badawczy do Waszyngtonu i College Park w stanie Maryland), którego realizacja została niestety przełożona za sprawą trwającej wciąż pandemii wirusa SARS-CoV-2, stanowi kontynuację nowatorskich badań prowadzonych przez doktora Kusia w Utice. Tym razem działania badawcze będą dotyczyć funkcjonowania amerykańskiego systemu mediów publicznych z perspektywy jego instytucji centralnych. 

Oprócz opisanych wyżej korzyści, pobyt w Utice był dla Rafała Kusia również okazją do nawiązania licznych kontaktów z kadrą naukową uczelni. Stworzyło to podstawę do dalszej współpracy w zakresie nowych projektów badawczych i dydaktycznych, m.in. w ramach polskich i międzynarodowych programów grantowych oraz zajęć akademickich prowadzonych – w dobie pandemii – za pośrednictwem Internetu. Stypendium Joseph P. Furgal Fund pozwoliło mu także na odwiedzenie szczególnie ważnych – dla badacza zajmującego się problematyką amerykańskich mediów elektronicznych – miejsc w Stanach Zjednoczonych, takich jak Schenectady (gdzie powstała jedna z pierwszych na świecie eksperymentalnych stacji telewizyjnych) czy Rockefeller Center – monumentalny, zaprojektowany w stylu art déco kompleks budynków na Manhattanie, powszechnie znany jako siedziba sieci NBC. Ciekawym doświadczeniem okazało się również nawiązanie kontaktów z miejscową organizacją polonijną Kopernik Memorial Association of Central New York.

Dr Rafał Kuś

Widok zawartości stron Widok zawartości stron