Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ

Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ

Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ (potocznie zwane Kołem Latino) działa przy Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Koło zrzesza pasjonatów kultury, historii oraz geopolityki latynoamerykańskiej, których liczba z roku na rok rośnie ze względu na wzrost zainteresowania regionem. Nie są to wbrew pozorom jedynie studenci latynoamerykanistyki. W swoich szeregach mają m.in. osoby z filologii hiszpańskiej, stosunków międzynarodowych oraz prawa. Od niedawna grono członków stało się bardziej międzynarodowe dzięki członkiniom z Chile oraz z Brazylii, które studiują na UJ. Niektórzy są szczególnie zainteresowani muzyką oraz tańcem pochodzącymi z regionu. Inni szukają przestrzeni do wymiany doświadczeń ze swojej podróży do krajów Ameryki Łacińskiej. A jeszcze inni chcą zgłębić niesamowitą tkankę lingwistyczną oraz kulturową kontynentu. Największym atutem Koła Latino jest właśnie ta różnorodność sposobów patrzenia na Amerykę Łacińską, która podsyca apetyt na więcej.

Przed wybuchem pandemii Koło organizowało cykliczne wydarzenia takie jak: Día de Muertos, wykłady gościnne, wydarzenia kulturalne oraz spotkania z podróżnikami i Latynosami mieszkającymi w Polsce. Umożliwiały one polskim studentom oraz innym zainteresowanym zmierzenie się ze stereotypami na temat krajów i mieszkańców latynoamerykańskich oraz bliższe spotkanie z tym odległym (geograficznie) kontynentem. Obecna sytuacja spowodowała, że całą swoją działalność zostali zmuszeni przenieść do Internetu.

Mimo mało sprzyjającej sytuacji, Koło Latino zabiera nas w bieżącym roku akademickim w wirtualną podróż po Ameryce Łacińskiej! Od początku semestru zimowego studenci zorganizowali dwutygodniowe cykle publikacji oraz spotkań na temat Meksyku, Kolumbii i Argentyny. Dzięki temu stworzoną okazję do wzięcia udziału w meksykańskich wieczorkach muzycznych, na których zagrali Chuy Volante i Alex Jasso, poznania nieoczywiste atrakcji Kolumbii, a także posłuchania o społeczności polskiej w Misiones (Argentyna) podczas spotkania z twórcą filmu „Jejou” - Mauricio Holcem. Zaś w czasie Świąt Bożego Narodzenia zorganizowało spotakanie o tradycjach bożonarodzeniowych w Wenezueli. Ponadto, ci, którzy regularnie śledzą stronę koła na Facebooku, mogli się dowiedzieć: kim była Eva Perón, jakie kultury prekolumbijskie żyją w Meksyku, co to jest lunfardo oraz wiele innych ciekawostek. Można tam również znaleźć najważniejsze wiadomości na temat polityki, między innymi na temat ostatnich wyborów prezydenckich w Ekwadorze. Jednum z ostatnich wydarzeń było tzw. ”Gran colaboración de los Kołos” – zorganizowana współpraca różnych kół naukowych przybliżająca tematykę latynoamerykańską szerokiej grupie odbiorców.

Niedawno rozpoczęło publikowanie swoich treści również na Instagramie. Koło kontynuowało podróż przez Peru oraz Brazylię aż do końca semestru letniego i gorąco zachęca do śledzenia swojej działalności w mediach społecznościowych!

Co do planów na przyszłość Zarząd Koła Latino, przyznaje, że liczy na dalszy rozwój organizacji oraz realizację projektów, które adresowałyby w szczególności społeczność latynoamerykańską na naszym Uniwersytecie i wykraczały poza ramy instytutu.

Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron