Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

TransAtlantic Studies 2020/2021

TransAtlantic Studies 2020/2021

Program TransAtlantic Studies ma za sobą rok akademicki wypełniony nowymi przedsięwzięciami i wydarzeniami, uzupełniającymi rozwijającą się wciąż ofertę dydaktyczną. Z początkiem roku nowym kierownikiem programu studiów TransAtlantic Studies został dr Maciej Turek, zastępując dra Tomasza Sorokę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zostały zainicjowane w roku akademickim 2020/2021 była nowa seria wykładów eksperckich pt. Transatlantic Encounters, w których udział biorąc eksperci zarówno z kręgu badań amerykanistycznych, jak i transatlantyckich. Serię tę 25 marca 2021 roku zainaugurował wykład prof. Jana Hornata, kierownika departamentu studiów północnoamerykańskich w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytetu Karola w Pradze. Jego wystąpienie nosiło tytuł Promoting Democracy Globally: The Role of the U.S. and the EU Democracy Assistance i skupiało się na analizie wsparcia instytucji demokratycznych przez Stany Zjednoczone Ameryki i Unię Europejską. Jako drugi wystąpił dr Michał Oleszczyk, twórca podkastu SpoilerMaster oraz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który omówił zagadnienie ewolucji gatunku filmowego thrillera podczas wykładu Film Thriller Then and Now: What Are We Afraid Of? 28 kwietnia 2021 roku. Serię tę zakończyło wystąpienie prof. Gilesa Scott-Smitha, pracownika Leiden University i przewodniczącego Transatlantic Studies Association w latach 2013-2016, pt. A Definable Era? Transatlantic Relations 1989-2020, podczas którego omówił ostatnie trzy dekady relacji transatlantyckich. Dodatkowo, po każdym z wystąpień goście specjalni odpowiadali na pytania ze strony studentów, absolwentów oraz ekspertów z dziedziny. Filmy z pierwszych dwóch wykładów dostępne są na kanale YouTube IAiSP, a trzeci pojawi się już wkrótce.

Drugim znaczącym wydarzeniem, które mieliśmy przyjemność organizować w ramach programu TransAtlantic Studies był TAS15: Transatlantic Societies in the Digital Age – konferencja, która odbyła się 28 maja 2021, celebrując 15-lecie funkcjonowania TASu w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych. W wydarzeniu wzięli udział wykładowcy, studenci, znamienici absolwenci naszego kierunku, jak również władze Wydziału. Warto wspomnieć o wykładzie specjalnym prof. Garry’ego Robsona pt. Surveillance Capitalism and the coming digital technocracy: how will democratic societies be affected? oraz panelu dyskusyjnym z udziałem prof. Patricka Vaughana, Danielle Piatkiewicz (Europaeum, absolwentka z roku 2013) oraz Olivii Hernandez (Uniwersytet Dallas, absolwentka z roku 2019) o relacji nowoczesnych technologii, bezpieczeństwa i demokracji.

Należy także wspomnieć, że w kwietniu 2021 roku zmieniliśmy identyfikację graficzną programu TransAtlantic Studies wraz z nowym logotypem oraz odświeżoną kolorystyką. Wszystkie te zmiany można zaobserwować na stronie internetowej TransAtlantic Studies oraz naszych mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie, na które serdecznie zapraszamy.

W nadchodzącym roku akademickim TAS planuje kontynuować serię Transatlantic Encounters oraz różnych innych dodatkowych inicjatyw jak np. Fireside Chats: Transatlantic Edition we współpracy z Kołem Naukowym Amerykanistyki UJ, poszerzając ofertę dydaktyczną, także o wydarzenia wchodzące w skład Otwartych Spotkań Akademickich dla całej społeczności studenckiej IAiSP.

Maciej Smółka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron