Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Od Dyrekcji Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Od Dyrekcji Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!

Jest nam niezmiernie miło powitać Was na łamach pierwszego wydania naszego instytutowego Newslettera. Będziemy chcieli, by ukazywał się on regularnie, na początku przynajmniej raz w semestrze, a w przyszłości częściej, i docierał w formie elektronicznej do jak najszerszego grona subskrybentów, także spoza społeczności instytutowej i uniwersyteckiej. Będziemy w nim prezentować relacje z najważniejszych wydarzeń instytutowych, konferencji, wykładów i seminariów. Będziemy także przedstawiać wybrane osiągnięcia badawcze i publikacyjne oraz projekty grantowe naszych pracowniczek i pracowników. Zdradzimy też od czasu do czasu plany na przyszłość i strategie działania Instytutu, Katedr i Zakładów. Newsletter będzie współtworzyć nasza społeczność studencka, zwłaszcza prężnie działające koła naukowe. Mamy nadzieję, że z czasem do tworzenia newsletterowych treści dołączą też nasi absolwenci.

W grudniu 2020 roku, wraz z prawie całym Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych, przenieśliśmy się do nowej siedziby przy ul. Reymonta 4. Z uwagi na pandemię nie możemy się w niej spotykać. Staraliśmy się jednak wykorzystać ten czas, by nasze nowe lokum urządzić nowocześnie, a jednocześnie w sposób użyteczny i przyjazny. W nowym miejscu mamy dwukrotnie więcej gabinetów pracowniczych, większe i nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne, trzy przestronne pomieszczenia dla Sekretariatu IAiSP i TransAtlantic Studies. Efekt naszych starań możecie zobaczyć na krótkim filmie i na załączonych fotografiach.

Od dłuższego czasu aktywnie korzystamy z profilu fejsbukowego i instagramowego. Tuż przed końcem zimowego semestru uruchomiliśmy instytutowy kanał YouTube. Będziemy na nim zamieszczać nagrania, a z czasem również transmisje na żywo wykładów, prelekcji, wystąpień konferencyjnych i innych wydarzeń akademickich, a także wywiady z pracownikami, studentami i absolwentami. Nieustannie rozbudowujemy naszą odsłonę internetową, zamieszczamy na niej ogłoszenia o bieżących wydarzeniach i aktywnościach Instytutu, a obecnie pracujemy nad rozszerzeniem funkcjonalności podstrony dla absolwentów.

Już od ponad roku dydaktyka odbywa się wyłącznie zdalnie. Nauka na odległość jest bezsprzecznie sporym wyzwaniem dla kadry i studentów, wymaga bowiem innego rodzaju zaangażowania i cierpliwości. Kształcenie na odległość, zwłaszcza wykłady i prelekcje, mają jednak tę zaletę, że docierają do dużo szerszego grona odbiorców. Staramy się zatem wykorzystywać możliwości wirtualnej nauki tak, aby z naszej oferty mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Dlatego kontynuujemy i rozbudowujemy cykl wirtualnych wykładów gościnnych, prelekcji i wydarzeń organizowanych w ramach naszego programu Otwartych Spotkań Akademickich.

Przede wszystkim jednak skupiamy się na wzbogacaniu i udoskonalaniu oferty dydaktycznej dla naszych obecnych i przyszłych studentek i studentów. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadziliśmy istotne reformy programów studiów. Stały się one dzięki temu „lżejsze” godzinowo, ciekawsze i jeszcze bardziej nakierowane na konkretny profil studiów. Sukcesywnie uatrakcyjniamy ofertę anglojęzycznych i polskojęzycznych specjalistycznych kursów fakultatywnych, prowadzonych w miarę możliwości także przez zewnętrznych wykładowców wizytujących nasz Instytut. Podczas ostatniego Wirtualnego Dnia Otwartego UJ (25-26 marca 2021 r.), na którym Instytut i Wydział reprezentowała dr Agnieszka Małek, Zastępca Dyrektora IAiSP ds. dydaktycznych, nasza oferta programowa spotkała się z dużym zainteresowaniem potencjalnych Kandydatek i Kandydatów. Cieszy nas to jako dobry prognostyk przed rekrutacją na przyszły rok akademicki.

W zakresie działalności badawczo-naukowej długoterminowe cele Instytutu są wyraźne. Chcemy sukcesywnie zwiększać liczbę publikacji w ważnych i wpływowych wydawnictwach międzynarodowych i krajowych. Systemowo będziemy wspierać naszą kadrę w staraniach o granty na działalność badawczą, projekty naukowe i wymianę akademicką. Gorąco promujemy także możliwości rozwoju, jakie pracownikom i studentom dają status UJ jako uczelni badawczej i działające Priorytetowe Obszary Badawcze. Jesteśmy dumni z najnowszych osiągnięć grantowych i publikacyjnych naszych Pracowników. O niektórych z nich możecie poczytać poniżej.

Licząc, że nasz Newsletter przypadnie Wam do gustu, życzymy przyjemnej lektury!

Dyrekcja Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Fot. Magdalena Lisińska