listopad 2023

20231117

Od Rwandy do Ukrainy. Jak pomóc w powrocie z misji? Doświadczenia polskie, kanadyjskie i ukraińskie | 17.11.2023

Data: 17.11.2023
Czas rozpoczęcia: 10.00-13.00
Miejsce: ul. Reymonta 4, sala 037
Organizator: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, Zakład Studiów Polsko-Ukraińskich UJ

Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny o pokojowych misjach wojskowych i wyzwaniach wynikających z udziału w nich i powrotem do cywilnej rzeczywistości. Dyskusja skupiać będzie się na doświadczeniach polskich, kanadyjskich i ukraińskich.

Inspiracją do podjęcia dyskusji jest książka "Waiting for the First Light: My Ongoing Battle with PTSD" autorstwa Roméo Dallaire'a, kanadyjskiego generała pełniącego w latach 1993-1994 rolę głównodowodzącego siłami pokojowymi ONZ w Rwandzie (UNAMIR).

W panelu udział wezmą:

• Valentina Kuzmin - Przedstawicielka Konsulatu Ukrainy w Krakowie.
  • Płk Ryszard Chudy - weteran misji UNAMIR w Rwandzie.
  • Plut. Jakub Tynka - Jednostka wojskowa AGAT.
  • Mateusz Kamionka - Uniwersytet Jagielloński, Inicjatywa "Olkusz Pomaga Ukrainie".
  • Antonina Palarczyk - "Tygodnik Powszechny".

Panel dyskusyjny organizowany jest przez zespół (Magdalena Paluszkiewicz-Misiaczek, Alicja Nowak, Halina Czuba, Tomasz Soroka) przygotowujący w ramach Inicjatywy Doskonałości UJ polsko-ukraińskie tłumaczenie ww. książki.

Rejestracja: formularz MS Teams.

• Opiekun: mr Aleksandra Jargiełło, dr Justyna Budzik
  • Liczba godzin OSA: 4 godziny
  • Forma zaliczenia: sorządzenie krótkiej notatki w języku polskim (max. 500-600 znaków), dotyczącej tematyki poruszanej podczas panelu i przesłanie jej mgr Aleksandrze Jargiełło do 1.12.2023. Notatki wysłane po tym terminie nie będą przyjmowane. Podpisy na Kartach będą składane wyłącznie w czasie dyżurów mgr Aleksandry Jargiełło.
Panel dyskusyjny kierowany jest do wszystkich zainteresowanych studentów.