Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2023

20231019
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Czytać pod prysznicem (sesja 1). Dzień poświęcony twórczości Roberta Bolaña.

Data: 19.10.2023
Czas rozpoczęcia: 12.00-13.45
Miejsce: Instytut Cervantesa, ul. Kanonicza 12
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Cervantesa w Krakowie, Festiwal Conrada.

70. rocznica urodzin Autora powieści "Dzicy detektywi" oraz 20. rocznica jego śmierci.

Sesja naukowa i popularyzatorska. Wydawcy, tłumacze i badacze wobec fenomenu Bolaña.

  •  Valerie Miles (Museo del Prado, Madryt), “Siete años en el archivo de Roberto Bolaño”
  • Anežka Charvátová (Uniwersytet Karola, Praga), “‘Bolaño es tu cuaderno? Bájale de pasas a tu cake’. Sobre la traducción de juegos de palabras y otras cosas (menos divertidas)”
  • Zofia Grzesiak (Uniwersytet Warszawski), “Introducción a la "viscehermenéutica": lectura pornográfica en Los detectives salvajes de Roberto Bolaño”
  • Arkadiusz Żychliński (Uniwersytet Adama Mickiewicza), “Z czego jest haczyk. Spekulacja narratologiczna”.
  • Moderacja: Adriana Sara Jastrzębska (Uniwersytet Jagielloński)

Czytać pod prysznicem, kraść książki w księgarniach, głośno krytykować oficjalnie uznanych poetów, działać na rzecz bebechorealizmu … tym zajmują się w stolicy Meksyku, w latach siedemdziesiątych XX wieku Ulises Lima i Roberto Belano, bohaterowie Dzikich detektywów. O Limie i Belano opowiadają z miłością, nostalgią, lekceważeniem, nienawiścią liczne osoby, które zetknęły się z nimi na przestrzeni wielu lat w wielu krajach. Powieść o młodzieńczych zachwytach i odwadze, o seksie i teorii poezji, o czarnych dziurach na ścieżkach życia. Jej bohaterowie oddają się całkowicie literaturze, czyli w słowach Marka Bieńczyka „romantycznej rimbaudowskiej włóczędze i nie-wiadomo-co-robieniu”. Upływa właśnie 25 lat od pierwszego wydania Dzikich detektywów, którzy w 1998 zdobyli prestiżową nagrodę Herralde w Hiszpanii i błyskawicznie zostali uznani za objawienie nie tylko w kręgu hispanojęzycznym. Klepiący dotychczas biedę w Katalonii imigrant z Chile, Roberto Bolaño, stał się wschodzącą sławą literatury światowej. Mimo przedwczesnej śmierci pisarza w 2003 roku, jego popularność i swoisty kult rosły nadal. Dzikich detektywów (i inne powieści) przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Na polski przekładali je m. in. Carlos Marrodán Casas, Katarzyna Okrasko, Anna Topczewska, Tomasz Pindel, Nina Pluta. Proza Bolaña, żartobliwa i kolokwialna, szukająca zażyłości z czytelnikiem, zmusza jednocześnie do zaglądania w przepaście. Czy kontestacyjny ładunek Dzikich detektywów i innych książek Roberta Bolaña jest jeszcze aktywny? O tej i innych kwestiach porozmawiamy podczas dnia poświęconego chilijskiemu pisarzowi, 19 października w Instytucie Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12), w godzinach 12.00-14.00 i 15.00-17.30. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą.
   
Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: mgr Aleksandra Jargiełło
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku hiszpańskim lub polskim (max. 500-600 znaków), dotyczącej tematyki poruszanej podczas poszczegółnych wystąpień i przesłanie jej mgr Aleksandrze Jargiełło do 2.11.2023. Notatki wysłane po tym terminie nie będą przyjmowane.

Podpisy na Kartach będą składane wyłącznie w czasie dyżurów Opiekunki wydarzenia.

Wykład kierowany jest przede wszystkim do studentów latynoamerykanistyki.