Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2019

20190619
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Skarby Meksyku

Data: 19.06.2019
Czas rozpoczęcia: 11.00
Miejsce: Sala konferencyjna w starym gmachu (wejście od Muzeum Narodowego), Biblioteka Jagiellońska, Kraków
Organizator: Ambasada Meksyku w Polsce, Centrum Meksykańskie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Meksykańskie Uniwersytetu UNAM (Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku) z oddziałem w Berlinie

Konferencja i prezentacja rękopisów z archiwum Aleksandra Humboldta oraz obiektów ze zbioru Manuscripta americana, z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej

Skarby Meksyku

Konferencja i prezentacja rękopisów z archiwum Aleksandra Humboldta oraz obiektów ze zbioru Manuscripta americana, z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej

W ramach obchodów 250-lecia narodzin wybitnego naukowca i badacza, Aleksandra Humboldta, konferencja „Skarby Meksyku” będzie przyczynkiem do rozmowy na temat tego wielkiego humanisty oraz historii i podboju Meksyku.

Konferencji towarzyszy wyjątkowa prezentacja: materiałów dot. Meksyku ze spuścizny rękopiśmiennej Aleksandra Humboldta oraz rękopisów (oryginałów i wydań faksymilowych) ze zbioru Manuscripta americana. Obie kolekcje pochodzą z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie i są przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej. 

Aleksander Humboldt to dzisiaj nieco zapomniany ojciec współczesnej geografii, który zrewolucjonizował swojego czasu wiedzę o przyrodzie, a sławą dorównywał nawet Napoleonowi.

Urodzony w Berlinie pruski geograf, przyrodnik i podróżnik to niezwykle ważna postać w historii Ameryki Łacińskiej. Znany ze swojej humanistycznej postawy, przejawiającej się m.in. w krytyce niewolnictwa, opresji i wyzysku indian, Aleksander Humboldt podczas swojej pięcioletniej podróży po Ameryce Łacińskiej ze szczegółami opisał trudne warunki życia i pracy lokalnych społeczności, ale również wnikliwie badał i obszernie opisywał tamtejszą rzeczywistość i geografię.  Książki, jakie po sobie zostawił do dzisiaj stanowią ważne źródło wiedzy o XIX-wiecznym Meksyku. 
W trakcie konferencji badacze z Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego omówią swoją pracę z dokumentami w języku nahuatl oraz przedstawią dotychczasowe odkrycia.

  • Gość specjalny: dr Patrick Johansson Kéraudren (UNAM, Meksyk)
  • Moderator: dr Adriana Haro-Luviano (Centrum Meksykańskie UNAM w Berlinie)
  • Uczestnicy: dr Szymon Gruda, który zaprezentuje wspólną pracę z  dr Julią Madajczak (Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego), dr Monika Jaglarz (Biblioteka Jagiellońska)

*konferencja odbędzie się w języku angielskim