Widok zawartości stron Widok zawartości stron

X Dni Kultury Amerykańskiej - Call for Papers

 

Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Kołem Migracji Międzynarodowych UJ oraz Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ mają zaszczyt zaprosić na jubileuszową edycję cieszącej się od lat dużym zainteresowaniem studencko-doktoranckiej konferencji naukowej:

 

 

 

 

Dni Amerykańskie to szereg spotkań o charakterze naukowym, popularnonaukowym i towarzyskim, których celem jest propagowanie i rozwijanie zainteresowań związanych z amerykańskim kręgiem kulturowym. W ramach tegorocznej edycji przewidzieliśmy wykłady specjalne, wystąpienia prelegentów, American Quiz Night oraz dyskusję w ramach Fireside Chats, a także nowe formy, takie jak escape room, gra miejska, spotkania z podróżnikami i autorami, konkursy z nagrodami oraz wiele więcej.
Przez ostatnią dekadę zarówno organizatorzy, jak i prelegenci skupiali się na różnych aspektach amerykańskiej kultury
i historii, jej problemach społecznych, fenomenie miast czy regionów. Stany Zjednoczone tworzą jednak także,
a może przede wszystkim ludzie. Wspaniałe osobowości, które przez lata wpływały na kształt i historię tego kraju. WASP-owie, Afroamerykanie, przybysze i migranci, którym USA zawdzięczają swój zdywersyfikowany charakter. Wreszcie zwykli Amerykanie, każdego dnia przechadzający się ulicami wielkich miast i prowadzący styl życia, który pragnie naśladować cały świat. Właśnie dlatego podczas tegorocznej edycji DKA postanowiliśmy pochylić się nad tymi, którzy w naszym przekonaniu są podstawą fenomenu i potęgi Stanów Zjednoczonych – na ludziach.
Tych wielkich i tych uciśnionych. Znanych i zapomnianych. Kochanych i znienawidzonych.
Amerykanin to temat X Dni Kultury Amerykańskiej – międzynarodowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 10-13 kwietnia 2018 roku w Krakowie, w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ przy ulicy Rynek Główny 34 w Krakowie.
Kim są Amerykanie? Czemu zawdzięczają swój sukces? W jaki sposób zarówno wielkie postaci, jak i zwykli obywatele, wpłynęły i codziennie wpływają na kształt współczesnej Ameryki? Dlaczego to właśnie w USA – kraju tak licznych paradoksów – swój nowy dom znalazły miliony ludzi ze wszystkich kontynentów, a jego atrakcyjność wydaje się nie maleć? Co sprawia, że tak chętnie interesujemy się życiem amerykańskich celebrytów albo że to właśnie w USA mieszka najwięcej miliarderów na świecie?
Zachęcamy do zgłaszania propozycji referatów, które mogą, ale nie muszą skupiać się na takich zagadnieniach jak:
•    Wybitne jednostki amerykańskiej historii, sportu, kultury i sztuki
•    Współczesne problemy amerykańskiego społeczeństwa
•    Amerykańska definicja sukcesu
•    Metody wychowawcze w USA
•    Wolny Amerykanin – o prawie do posiadania broni w USA
•    Grupy narodowe, etniczne i wyznaniowe w USA
•    Koncepcje wielokulturowości, międzykulturowości, transkulturowości w USA
•    Mity kowboja, self-made mana, pioniera
•    Amerykańska religijność a kształtowanie tożsamości
•    Wizerunek Amerykanina, amerykańskiego społeczeństwa i samych Stanów Zjednoczonych
•    Stereotypy dotyczące Amerykanów i społeczeństwa amerykańskiego
•    Reprezentacje społeczeństwa amerykańskiego i ich wybitnych postaci w kulturze popularnej
•    Amerykanin jako Demokrata lub Republikanin  
•    Problemy mniejszości etnicznych, rasowych i narodowościowych w USA
•    Amerykanin za 10 lat – analiza zmieniających się trendów społecznych
Jako że nasza konferencja ma charakter interdyscyplinarny, pragniemy serdecznie zaprosić specjalistów z różnych dziedzin naukowych. W związku z tym zachęcamy do uczestnictwa reprezentantów takich kierunków studiów jak amerykanistyka, kulturoznawstwo, socjologia, politologia, stosunki międzynarodowe, filozofia, filmoznawstwo
i innych dyscyplin społecznych i humanistycznych. Ponadto, swoje zaproszenie kierujemy do studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z Polski i zagranicznych ośrodków naukowych.
Wszystkich zainteresowanych konferencją prosimy o przesłanie wypełnionego formularza dostępnego pod adresem: https://goo.gl/bB8mYa do 5 marca 2018 roku. Prezentacja o długości nieprzekraczającej 15 minut może być przedstawiona w języku polskim i angielskim, przez indywidualnych prelegentów lub w maksymalnie dwuosobowych grupach. Z autorami przyjętych referatów skontaktujemy się telefonicznie i mailowo najpóźniej do 9 marca 2018 roku. Osoby , których zgłoszenia zostaną zaakceptowane, zobowiązane będą uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 100 PLN do 15 marca 2018 roku. Po X DKA planowane jest wydanie recenzowanej monografii naukowej, o szczegółach której będziemy informować prelegentów biorących udział w wydarzeniu.
Udział w IX DKA w roli słuchacza jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. W razie pytań i wątpliwości dotyczących X Dni Kultury Amerykańskiej pozostajemy do Państwa dyspozycji pod adresem dniamerykanskie@gmail.com. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji zapraszamy do śledzenia nas
w mediach społecznościowych, gdzie będziemy publikować ważne informacje i ogłoszenia, związane z prelekcjami
i wydarzeniami towarzyszącymi konferencji:
https://www.facebook.com/dnikulturyamerykanskiej/
https://www.facebook.com/ujkna/
http://dnikulturyamerykanskiej.blogspot.com/
https://www.instagram.com/kna_uj/

Data opublikowania: 16.01.2018
Osoba publikująca: Monika Wyroba