Zmarł Jerzy Bystrowski, oddany przyjaciel Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Bystrowskiego,

wieloletniego dyrektora Fundacji Kopernikańskiej w Polsce oddanego z pasją rozwojowi wielu amerykańsko-polskich projektów edukacyjnych, kulturalnych, stypendialnych i sportowych.

Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu w 2006 roku zainicjowana została współpraca Instytutu z fundacją Copernicus Society of America oraz z Dickinson College w Pensylwanii. Zaowocowało to utworzeniem programu stypendialnego dla studentów naszego Instytutu oraz regularnymi wizytami studentów z Dickinson College w Krakowie.

Bez aktywnej i inspirującej roli Jerzego Bystrowskiego nie rozwinęłaby się także współpraca WSMiP z Delaware Valley University w Pensylwanii, która doprowadziła do ustanowienia kolejnego programu stypendialnego w Stanach Zjednoczonych dla studentów Wydziału.

Amerykanistyczne zbiory dostępne w bibliotece WSMiP byłyby też o wiele uboższe, co najmniej o tysiąc pozycji, gdyby nie wielokrotne starania Jerzego Bystrowskiego o pozyskanie funduszy Copernicus Society of America na zakupy książek anglojęzycznych.

W osobie Jerzego Bystrowskiego żegnamy znakomitego propagatora polsko-amerykańskiej współpracy, a nade wszystko oddanego przyjaciela Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, którego rozwój z wielkim sercem wpierał przez lata.