Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biblioteka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zbiory dotyczące migracji, mniejszości narodowych i Polonii

Biblioteka na Alejach będzie otwarta dla czytelników od 21 września w następujących godzinach:

wtorek      9:00 - 14:00
środa       11:00 - 17:00
czwartek    9:00 - 14:00

Adres:
Aleje Mickiewicza 3, przybudówka

31-120 Kraków

telefon 12-663-20-00 w. 315

Kustosz:

 

 

 

 

 

 

Księgozbiór jest kontynuacją Biblioteki Instytutu  Polonijnego (1976). Wraz z połączeniem Instytutu Studiów Polonijnych i Etnicznych z  Katedrą Amerykanistyki i  powstaniem  w 2004 roku Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych działa w  jego strukturze. Pierwotnie  zakres zbioru skupiał się na tematyce polonijnej ze szczególnym uwzględnieniem problemów Polonii amerykańskiej oraz teorii i metodologii badań etnicznych. Jednocześnie  był poszerzany o tematykę Polonii i Polaków na innych kontynentach, mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce i na świecie,  migracji, stereotypów, tożsamości, pograniczy oraz uchodźców. Większość pozycji ma charakter historyczny i socjologiczny. Tylko niewielki procent zbioru stanowią  książki anglojęzyczne  i wydane poza granicami kraju. W dziale czasopism, znajdują się wiodące  czasopisma polskie oraz ważne tytuły zagraniczne  prezentujące bieżące wyniki badań. W roku 2010 zbiór  wzbogacił się o część księgozbioru prof. Feliksa Grossa ze Stanów Zjednoczonych.

Mniej zorientowanym czytelnikom staramy się pomóc w dotarciu do literatury.  Miło nam, nierzadko usłyszeć od czytelników entuzjastyczne  „ta książka jest tylko u państwa" Przyjdźcie, sprawdźcie, zapraszamy.

Od kilku lat księgozbiór w znaczący sposób powiększamy dzięki życzliwości wielu osób i instytucji. Wszystkim Ofiarodawcom składamy bardzo serdeczne podziękowania. To często dzięki Nim zainteresowani problematyką  etniczną  nierzadko jedynie u nas znajdują najnowsze czy trudno dostępne publikacje. 

Poszukujemy publikacji związanych z wyżej wymienioną  problematyką. Książki przyjmujemy w postaci darów oraz wymiany. Dysponujemy listą ponad   trzystu  tytułów, które mogą znaleźć nowych właścicieli. Prosimy o kontakt.

Pliki do pobrania
doc
Regulamin biblioteki