Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2023

20230523
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

TEXACO, od plantacji do faweli, obrazowanie skutków niewolnictwa i dominacji kolonialnej w utworze karaibskiego pisarza Patricka Chamoiseau | 23.05.2023

Data: 23.05.2023
Czas rozpoczęcia: 9.45-11.15
Miejsce: Reymonta 4, sala 038
Organizator: Instytut Amerykansityki i Studiów Polonijnych UJ

Historia faweli, znanej jako Texaco, w stolicy Martyniki staje się mapą przemian społecznych pomiędzy życiem niewolników na plantacjach a egzystencją w dzielnicy najbiedniejszych. Powieść odsłania etapy walki o przetrwanie i siły oporu tworzącej się nowej społeczności wobec władz próbujących zniszczyć ludzkie siedliska w imię modernizacji. Złożoność tkanki społecznej faweli odzwierciedlona zostaje przez wielopiętrową narrację składającą się z niby pamiętnika, reportażu, dokumentów, wysłuchanych opowieści a wszystko to stwarza trzecią przestrzeń łączącą kulturę ustnie przekazywaną i spisywaną, Afryki, Europy, Ameryki Środkowej i Karaibów.

Dr hab. Katarzyna Mroczkowska-Brand – historyk literatury, komparatystka, romanistka, hispanistka i tłumacz. Ukończyła romanistykę na UJ. Studiowała literaturoznawstwo porównawcze na University of Rochester w USA i tam uzyskała stopień doktora. Obecnie doktor habilitowany, pracownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki UJ. Jej zainteresowania i tematyka publikacji obejmują: dramat europejski przełomu XVI i XVII wieku, realizm magiczny i problemy synkretyzmów kulturowych, współczesna literatura postkolonialna i jej konteksty historyczne i społeczne, kultura i literatura obszaru Karaibów. Jest autorką wielu artykułów i esejów historyczno-literackich i następujących książek: Overt Theatricality and the Theatrum Mundi Metaphor in Spanish and English Drama, 1570-1640, PRZECZUCIA INNEGO PORZĄDKU. Mapa realizmu magicznego w literaturze światowej XX i XXI wieku oraz DEPORTOWANI Z ŻYCIA. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: Dr hab. Agnieszka Gondor-Wiercioch
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: przygotowanie krótkiej notatki (500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej do 6.06.2023 na adres k.gorska@uj.edu.pl. Notatki przesłane po wyznaczonym terminie nie będą przyjmowane.