maj 2021

Organizator: Zakład Ameryki Łacińskiej
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/43Bjjra6x

Seminario latinoamericano

Seminarium jest próbą podjęcia dyskusji na temat kondycji demokracji w państwach Ameryki Łacińskiej. Bieżące wydarzenia w Kolumbii, wcześniejsze protesty w Peru, czy Chile to tylko niektóre z wydarzeń skłaniających do zadania pytania, co się dzieje z demokracją w Ameryce Łacińskiej? Specjaliści z Ameryki Łacińskiej wspólnie z pracownikami Zakładu Ameryki Łacińskiej UJ podejmą próbę odpowiedzi na to pytanie.

Program seminarium:

Primera parte 16.00-17.30 (9.00-10.30 en México, 11.00-12.30 en Buenos Aires)

• Karol Derwich (Universidad Jaguelónica): Desconsolidación de la democracia en América Latina o la tercera ola en la dirección  inversa?
  • Raúl Zamorrano Farías (Universidad Nacional Autónoma de México): La democracia en laperiferia de la sociedad moderna: semántica y estructura
  • Federico Quilici (Universidad de Buenos Aires, Instituto de Capacitación Parlamentaria): Des-consolidación Democrática, Des-capacidades Estatales y Des-ánimo Poblacional en América Latina

Segunda parte: 17.45-19.15 (10.45-12.15 en Ciudad de México, 12.45-14.45 en Buenos Aires)

• Mara Pegoraro (Universidad de Buenos Aires): Debilidad institucional como característica democrática.
  • Ieva Giedraityte (Universidad de Vilna): El Triangulo de Norte: democracia decadente o democracia que nunca fue?
  • Magdalena Lisińska (Universidad Jaguelónica); Política y polarización en Argentina. Como "la grieta" afecta a la democracia en tiempos de pandemia.

[PL] Wydarzenie odbędzie się na plaformie MS Teams.

• Opiekun: dr Monika Sawicka
  • Liczba godzin OSA: 3 godziny
  • Forma zaliczenia: podczas spotkania będzie sprawdzana obecność.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów latynoamerykanistyki, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.