Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Reportaże foto

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

III Festiwal Kultury Kanadyjskiej

III Festiwal Kultury Kanadyjskiej

W dniach 17-21 listopada 2014 roku Koło Naukowe Amerykanistyki UJ zorganizowało trzecią już edycję Festiwalu Kultury Kanadyjskiej. W tym roku tematem przewodnim tego wydarzenia była Ludność Rdzenna Kanady. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji z Festiwalu.

W dniach 17-21 listopada 2014 roku Koło Naukowe Amerykanistyki UJ zorganizowało trzecią już edycję Festiwalu Kultury Kanadyjskiej. W tym roku tematem przewodnim tego wydarzenia była Ludność Rdzenna Kanady.

W trakcie otwarcia Festiwalu, dr hab. Paweł Laidler, zastępca dyrektora Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ ds. dydaktycznych oraz prezes Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, dr Marcin Gabryś, słusznie zauważyli że IAiSP UJ oraz KNA UJ są najprężniej działającymi jednostkami naukowymi w Polsce, które poświęcają wiele uwagi problematyce kanadyjskiej. Po uroczystym otwarciu odbył się wykład inauguracyjny prof. Jana Grabowskiego, polskiego historyka wykładającego na Uniwersytecie w Ottawie.  Tematem wystąpienia była ewolucja polityki władz kanadyjskich wobec Ludności Rdzennej. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych w Kawiarni „Cudowne Lata" odbył się pokaz zdjęć połączony z  relacją z podróży po Kanadzie prowadzony przez Angelikę Charycką z „W trampkach przez Kanadę".

We wtorek 18 listopada pani Sylvia Bezak, laureatka nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich za najlepszą pracę magisterską, przybliżyła słuchaczom działalność Inuit Circumpolar Council na polu ochrony praw Rdzennej Ludności. Atrakcją wieczoru było spotkanie z reżyserką filmu dokumentalnego Między światami, panią Katarzyną Dąbkowską. Następnie zgromadzona w Kawiarni „Stopklatka" publiczność miała okazję obejrzeć ten niezwykle ciekawy film, opowiadający o samobójstwach wśród Inuitów.

W kolejnym dniu uczestnicy Festiwalu mogli wysłuchać wykładu dr Agnieszki Gondor-Wiercioch z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych na temat literatury indiańskiej, która staje się ważnym elementem współczesnej tożsamości Ludów Rdzennych. Wieczorem w Bike Like Cafe odbył się kolejny pokaz kanadyjskich filmów. Pierwszy z nich to The Lesser Blessed opowiadający o zmaganiach nastolatków z dorastaniem i indiańskim pochodzeniem. Wzbogacającym doświadczeniem była również projekcja filmu dokumentalnego Kanehsatake: 270 Years of Resistance, mówiącego o poważnym kryzysie w prowincji Quebec, pomiędzy lokalnymi władzami i plemieniem Mohawk.

W czwartek oraz w piątek w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ odbyła się studencko-doktorancka konferencja naukowa „Ludy Rdzenne Kanady", na którą przybyli prelegenci z całej Polski, prezentując różnorodne tematycznie referaty związane z problematyką First Nations w Kanadzie.

W czwartkowy wieczór goście Festiwalu mogli wziąć udział w niezwykłym pokazie filmu niemego z 1922 roku Nanook of the North w Pauzie In Garden, którego swoistą ścieżką dźwiękową była muzyka wykonana na żywo przez Jakuba „Żmija" Zielinę. Seans poprzedzony był prelekcją dr Jolanty Szymkowskiej-Bartyzel z IAiSP UJ. Ostatnim wydarzeniem III Festiwalu Kultury Kanadyjskiej było spotkanie z cyklu „Fireside Chats", którego ideą jest luźna dyskusja zgromadzonych osób z zaproszonymi gośćmi. Tym razem dr Marta Kijewska- Trembecka, dr Marcin Gabryś i dr Tomasz Soroka, pracownicy naukowi IAiSP UJ rozmawiali z publicznością zebraną w Massolit Books & Cafe o współczesnej sytuacji Rdzennej Ludności Kanady. Po tym spotkaniu wszyscy zgromadzeni udali się na uroczyste zamknięcie III FKK w Kawiarni „Cudowne Lata".                                      

(tekst: Jakub Serafin - Koło Naukowe Amerykanistyki UJ)

Zobacz galerię zdjęć