Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja z uroczystości otwarcia nowej siedziby Wydziału

Relacja z uroczystości otwarcia nowej siedziby Wydziału

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Wydziału

We wtorek 7 września uroczyście otwarto nową siedzibę Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ). Możliwość przenosin do jednego budynku przez niemal wszystkie wydziałowe jednostki stanowi z jednej strony znaczące ułatwienie w codziennej pracy dydaktycznej i badawczej dla kilkuset pracowników i kilku tysięcy studentów, ale przede wszystkim jest ogromną szansą na integrację środowiska akademickiego.

WSMiP UJ został utworzony w 2000 roku i przez lata nie posiadał swojej siedziby, lecz był rozproszony w kilkunastu lokalizacjach. Skupienie pracowników i studentów w jednym budynku wpłynie bezpośrednio na poprawę warunków pracy i jakości kształcenia, a także pozwoli na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń i związanych z tym opłat.

- To nasze dotychczasowe rozproszenie wpisuje się w to, czym nas wydział jest. Często mówimy o sobie w kontekście różnorodności. Mamy bardzo interdyscyplinarne kierunki studiów. Nasi badacze realizują się wielu dyscyplinach nauki. Jesteśmy przekonani, że w tej różnorodności tkwi nasza siła. Niekoniecznie tą siłą był fakt, że nie mogliśmy w tym samym czasie funkcjonować w jednej przestrzeni zarówno w kontekście życia studentów, doktorantów, jak i pracowników naukowych czy administracji - mówił dziekan WSMiP UJ prof. Paweł Laidler.

Przypomnijmy, że budynek przy ul. Reymonta 4 powstał w latach 60. poprzedniego stulecia z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2015 roku funkcjonował w nim Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. 8-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 11 tys. m kw. przeszedł całkowitą metamorfozę. Przebudowano go z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono w system zarządzania BMS - ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Prace budowlane objęły m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych oraz pełną wymianę instalacji wewnętrznych. Ponadto wykonano roboty termomodernizacyjne, obejmujące ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Na południowej elewacji zainstalowano panele fotowoltaiczne, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniającą.

WSMiP UJ po przeprowadzce zyskał nowoczesną przestrzeń dydaktyczną, na którą składają się 4 duże aule, ponad 60 sal wykładowych i seminaryjnych, strefa studencka oraz pokoje dla pracowników. W zmodernizowanych budynku mieści się też scalona z 11 jednostek wydziałowa biblioteka.

Prace projektowe i wykonawcze były prowadzone w taki sposób, by jak najmniej ingerować w tereny zielone. Wokół budynku nadal rośnie wiele dorodnych drzew i krzewów. W miejsce tych, które kolidowały z inwestycją, posadzono gatunki pierwotne, tj. dęby czy graby. Dodatkowo na elewacji od strony parku Jordana zawieszono kilkanaście budek dla jerzyków, których obecność w okolicy zauważono jeszcze przed rozpoczęciem robót.

- Ważne jest to, że ta inwestycja została zakończona w trudnym okresie, kiedy mieliśmy świadomość, że jest w historii uniwersytetu pewna luka nie do wybaczenia. Spośród 16 wydziałów był jeden, który nie miał swojego miejsca. Studenci i pracownicy zawsze łączą swoje wspomnienia z miejscem, które traktują jako rodzaj matecznika. Dzisiejsza uroczystość oficjalnego otwarcia nowej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na pewno zapisze się w historii naszej uczelni - powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Przebudowa nowej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Generalnym wykonawcą prac był Hochtief Polska. Wartość kontraktu wynosiła ponad 84 mln złotych. Inwestycję sfinansowano z pieniędzy budżetowych, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wkładu własnego uczelni i wydziału.

Źródło: https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/148631346

Nowa siedziba WSMiP - na kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=tkbURstNRzU

 

Zobacz galerię zdjęć