Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Reportaże foto

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Brazil on fire. President Bolsonaro's first year in office.

Brazil on fire. President Bolsonaro's first year in office.

Relacja z seminarium latynoamerykańskiego

10 grudnia odbyło się kolejne w tym roku seminarium latynoamerykańskie: Brazil on fire. President Bolsonaro's first year in office. Celem  spotkania było podsumowanie mijającego roku 2019 w Brazylii. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni goście, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie: jak zmieniła się Brazylia w ciągu 12 miesięcy prezydentury Jaira Bolsonaro, dlaczego przez wielu polityk uznawany jest za kontrowersyjnego, radykalnego populistę i dyktatora, a nawet "tropikalnego Trumpa". Nie zabrakło również dyskusji na temat palącego problemu Puszczy Amazońskiej, czy stosunku prezydenta do kobiet i środowisk LGBT.

W spotkaniu wzięli udział:

  • Janina Petelczyc – doktor nauk społecznych, ekspertka ds. zabezpieczenia społecznego i międzynarodowej porównawczej polityki społecznej, w tym polityki społecznej Brazylii. Pracuje w Katedrze Ubezpieczenia Społecznego SGH. Związana z Fundacją Terra Brasilis.
  • Agata Błoch – doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat kolonialnej historii Brazylii (cotutelle z Universidade Nova w Lizbonie).  Współzałożycielka Fundacji Terra Brasilis.
  • Marco Vallada Lemonte – magister historii na Uniwersytecie w São Paulo, doktorant na Universidade de Coimbra/Centro de Estudos Sociais. Pracował jako dziennikarz w Folha de S. Paulo oraz wykładał komunikację społeczną na Uniwersytecie Guarulhos w São Paulo. Obszar jego zainteresowań badawczych oscyluje między historią i politologią, ze szczególnym uwzględnieniem badań nad nacjonalizmem i zjawiskami dotyczącymi skrajnie prawicowych populizmów.
Zobacz galerię zdjęć