marzec 2021

20210305

Mozaika etniczna i religijna na Bliskim Wschodzie w okresie wypraw krzyżowych

Data: 05.03.2021
Czas rozpoczęcia: 15.00-17.00
Miejsce: Facebook Live
Organizator: Koło Naukowe Migracji Międzynarodowych UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/XtOaKYis

Migracyjne wieczory

W imieniu Koła Naukowego Migracji Międzynarodowych UJ zapraszamy na kolejne spotkaniu z serii Migracyjne Wieczory (tym razem po południu). Gościem tego spotkania będzie dr Marcin Gajca, którzy przedstawi mozaikę etniczną i religijną jaka wytworzyła się na Bliskim Wschodzie w okresie wypraw krzyżowych (XI-XIII w.). Był to czas, kiedy obok siebie żyli Arabowie, Turcy, Ormianie, Żydzi, Łacinnicy, Bizantyjczycy. W Lewancie funkcjonowały, mniej lub bardziej pokojowo, społeczności sunnickie, szyickie (imamici, ismailici, asasyni), kościoły chrześcijańskie: rzymski, grecki, ormiański, koptyjski, syryjski i różnorakie gminy żydowskie. Doktor Gajec przedstawi także kilka ciekawych "migracji" tego okresu: stworzenie Małej Armenii, przemarsz banu Hilal i banu Sulaym przez Ifrikijję, wkroczenie Seldżuków do Kalifatu i wreszcie podbój Lewantu przez Łacinników i ustanowienie państw krzyżowych.

dr Marcin Gajec - historyk i arabista, wykładowca oraz zastępca dyrektora do spraw studenckich Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w dziedzinie historii Bliskiego Wschodu oraz arabskich źródeł do dziejów wypraw krzyżowych.

Spotkanie będzie transmitowane w formie live na fanpage’u Koła Naukowego Migracji Międzynarodowych UJ. Link zostanie podany po rozpoczęciu spotkania. Spotkanie będzie nagrywane.