styczeń 2021

Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/3lAJ4X8tX

Seminarium OWiM

Prelegenci:

Prof. UEK dr hab. Jan Brzozowski, dr Karol Kaczorowski, dr hab. Konrad Pędziwiatr oraz dr Dobrosława Wiktor-Mach

Opis:
Serdecznie zapraszamy na seminarium Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, na którym zaprezentowany zostanie najnowszy raport autorstwa badaczy OWiM - Jana Brzozowskiego, Karola Kaczorowskiego, Konrada Pędziwiatra oraz Dobrosławę Wiktor-Mach.
Raport omawia wyniki badań jakościowych na temat wpływu pandemii COVID-19 na życie obcokrajowców mieszkających w Krakowie w 2020 r. Celem badania była identyfikacja zmian jakie zachodzą w różnych wymiarach życia migrantów, zwłaszcza ekonomicznym i społecznym. Raport pokazuje, w jaki sposób doświadczenie kryzysu i sposobu radzenia sobie z wyzwaniami zależało w dużej mierze od sytuacji obcokrajowców na rynku pracy, a zwłaszcza od branży, w której pracują. Analizowane były też główne trudności i wyzwania, jakie sytuacja epidemiczna przyniosła imigrantom, w tym kwestie zarobków i (nie)stabilności zatrudnienia, problemy związane z sytuacją mieszkaniową, funkcjonowanie przedsiębiorców. Omówiona jest dynamika migracyjna, zarówno od strony dostępnych danych statystycznych, jak i osobistych doświadczeń obcokrajowców. Opracowanie przedstawia również wiele innych problemów w odniesieniu do sytuacji pandemii, które respondenci poruszali w wywiadach oraz te, które pojawiały się często w dyskusjach w grupach internetowych zrzeszających migrantów. Pokazane jest też zagadnienie wsparcia kierowanego do cudzoziemców ze strony różnych aktorów. Raport kończy się podsumowaniem z rekomendacjami dla Urzędu Miasta Krakowa.

Link do spotkania
Passcode: mp55bL

Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana

Wydarzenie można zaliczyć w ramach OSA:

• Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: notatka ze spotkania w jęz. polskim lub angielskim przesłana do Opiekuna (najpóźniej do 2 tygodni po spotkaniu, min. 500 znaków)
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji międzynarodowych, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.