Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Brazil on fire. President Bolsonaro's first year in office.

Brazil on fire. President Bolsonaro's first year in office.

Relacja z seminarium latynoamerykańskiego

10 grudnia odbyło się kolejne w tym roku seminarium latynoamerykańskie: Brazil on fire. President Bolsonaro's first year in office. Celem  spotkania było podsumowanie mijającego roku 2019 w Brazylii. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni goście, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie: jak zmieniła się Brazylia w ciągu 12 miesięcy prezydentury Jaira Bolsonaro, dlaczego przez wielu polityk uznawany jest za kontrowersyjnego, radykalnego populistę i dyktatora, a nawet "tropikalnego Trumpa". Nie zabrakło również dyskusji na temat palącego problemu Puszczy Amazońskiej, czy stosunku prezydenta do kobiet i środowisk LGBT.

W spotkaniu wzięli udział:

  • Janina Petelczyc – doktor nauk społecznych, ekspertka ds. zabezpieczenia społecznego i międzynarodowej porównawczej polityki społecznej, w tym polityki społecznej Brazylii. Pracuje w Katedrze Ubezpieczenia Społecznego SGH. Związana z Fundacją Terra Brasilis.
  • Agata Błoch – doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat kolonialnej historii Brazylii (cotutelle z Universidade Nova w Lizbonie).  Współzałożycielka Fundacji Terra Brasilis.
  • Marco Vallada Lemonte – magister historii na Uniwersytecie w São Paulo, doktorant na Universidade de Coimbra/Centro de Estudos Sociais. Pracował jako dziennikarz w Folha de S. Paulo oraz wykładał komunikację społeczną na Uniwersytecie Guarulhos w São Paulo. Obszar jego zainteresowań badawczych oscyluje między historią i politologią, ze szczególnym uwzględnieniem badań nad nacjonalizmem i zjawiskami dotyczącymi skrajnie prawicowych populizmów.
Zobacz galerię zdjęć