Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paulina Papiernik

Międzynarodowa kadra pracowników Instytutu obudziła we mnie ciekawość świata i zmotywowała do bycia otwartym na różne możliwości. Dzięki temu od razu po studiach wyjechałam za granicę zdobywać międzynarodowe doświadczenie najpierw w Waszyngtonie, później w Berlinie a od ponad dwóch lat w Brukseli.

Czy studia w Instytucie miały jakiś wpływ na Twoją obecną aktywność zawodową?

Zdecydowanie! Na pewno nie byłabym w tym miejscu, w którym jestem, gdyby nie studia w naszym Instytucie. To tam, dzięki doskonałej kadrze wykładowców, nabrałam pasji do relacji transatlantyckich i jeszcze podczas studiów zaczęłam się angażować w projekty, wyjazdy i staże związane ze Stanami Zjednoczonymi. Międzynarodowa kadra pracowników Instytutu obudziła we mnie ciekawość świata i zmotywowała do bycia otwartym na różne możliwości. Dzięki temu od razu po studiach wyjechałam za granicę zdobywać międzynarodowe doświadczenie najpierw w Waszyngtonie, później w Berlinie a od ponad dwóch lat w Brukseli. Pomogły mi w tym staże oraz wyjazdy studyjne odbyte w czasie studiów, dzięki czemu wyjeżdżałam z pierwszym profesjonalnym doświadczeniem oraz jasnymi oczekiwaniami.

Czy sądzisz, że wiedza i umiejętności, które zdobyłaś na studiach są przydatne na rynku pracy?

Uważam, że absolwenci IAiSP mają bardzo wiele do zaoferowania na rynku pracy ze względu na wiedzę oraz umiejętności zdobyte na studiach. Zajęcia zawsze zachęcały do kreatywnego i krytycznego myślenia, własnej inicjatywy i szerszego spojrzenia na rożne kwestie. Duży wybór przedmiotów fakultatywnych pozwalał na jeszcze większe ukierunkowanie studiów na potrzeby rynku pracy, swoich pasji, zainteresowań czy planów na przyszłość. W pracy w NATO na co dzień wykorzystuję wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie studiów - nie tylko na poziomie profesjonalnym, ale również w nieformalnych rozmowach z moimi współpracownikami z USA czy Kanady. Dzięki takim relacjom w dalszym ciągu poszerzam swoją wiedzę na temat Ameryki Północnej.

Dlaczego wybrałaś nasze studia?

Od dziecka byłam zainteresowana kulturą amerykańską, polityką i sprawami społecznymi, dlatego wybór przyszedł naturalnie.

Czy kończąc studia wiedziałaś co chcesz robić i na ile udało ci się to zrealizować?

Kończąc studia byłam zdeterminowana żeby pracować w organizacji międzynarodowej lub dołączyć do polskiego korpusu dyplomatycznego. Zdecydowałam, że to jednak w organizacjach międzynarodowych czeka mnie większa szansa na rozwój w kierunku moich zainteresowań. Moje plany jak najbardziej udało mi się zrealizować – szybciej niż myślałam! Obecnie pracuję w NATO (Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego) – organizacji międzynarodowej zorientowanej na współpracę transatlantycką w dziedzinie politycznej i wojskowej - czyli tam, gdzie zawsze chciałam.

Jak wspominasz studia? Co Ci się najbardziej podobało?

Studia wspominam bardzo miło! Atmosferę studiowania w najpiękniejszym miejscu Krakowa znają tylko studenci Instytutu. Zajęcia były prowadzone w „amerykańskim” stylu, gdzie nikt nie bał się zadawać pytań, a wszyscy studenci byli zachęcani do wspólnej dyskusji. Pracownicy naukowi Instytutu zawsze byli chętni do pomocy i pogłębiania naszych zainteresowań w rożnych dziedzinach. Ponadto w czasie studiów miałam okazję uczestniczyć w Study Tour w Houston (USA) oraz Summer School w Graz (Austria), które były fantastycznymi i bardzo przydatnymi doświadczeniami.

Czy spotkałaś pracownika naukowego, który Cię zainspirował i ukierunkował?

Każdy z pracowników naukowych w pewien sposób mnie zainspirował do dalszego rozwoju. Bardzo miło wspominam zajęcia z prof. P. Laidlerem, drem hab. Ł. Kamieńskim, drem hab. R. Rybkowskim i drem M. Fatalskim. Jestem im wdzięczna za przekazywanie swojej wiedzy z pasją, inspirowanie do podjęcia ciekawych dyskusji oraz nieskończoną cierpliwość.

Czy byłaś zaangażowana w działalność studencką, np. koła naukowego, samorządu etc.? Jeśli tak, to jak oceniasz to doświadczenie?

W czasie studiów byłam zaangażowana w organizację ESN UJ, w której zajmowałam się mentoringiem dla zagranicznych studentów przyjeżdżających na Erasmusa do Krakowa. Wspierałam ich jeszcze przed ich przyjazdem do Krakowa pomagając szukać zakwaterowania i załatwiając sprawy administracyjne. Już na miejscu opowiadałam im o życiu w Krakowie, zaznajamiałam z uczelnią, pokazywałam miejsca, które muszą zobaczyć, pomagałam z kolejnymi sprawami administracyjnymi. Dzięki temu poznałam wielu fantastycznych zagranicznych studentów chcących odkryć nasze piękne miasto i Uniwersytet Jagielloński. Mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami na temat studiowania w różnych krajach i na różnych uniwersytetach, zawrzeć przyjaźnie i podróżować razem po Polsce. Z wieloma z „moich” Erasmusów do dzisiaj utrzymuję kontakt. Zdecydowanie polecam zostanie mentorem w ESN! Można poszerzyć horyzonty, poznać wiele ciekawych ludzi i poczuć atmosferę Erasmusa w Krakowie.

Jak wyglądało życie studenckie i towarzyskie? Czy zawarte wówczas znajomości i przyjaźnie trwają do dzisiaj?

W czasie studiów poznałam wiele wspaniałych osób, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. Mój rocznik był bardzo zgrany i spędzaliśmy dużo czasu ze sobą, również po zajęciach. Pomimo różnych miast, państw a nawet kontynentów, gdzie w tej chwili mieszkamy wciąż staramy się pozostać w regularnym kontakcie i organizować spotkania jak tylko nadarza się taka okazja.

Z perspektywy czasu, co byś doradziła naszym obecnym i przyszłym studentom?

Drodzy Amerykaniści! Mierzcie wysoko, posiadajcie duże ambicje i dążcie do nich. Nie można się poddawać tylko trzeba być zmotywowanym do osiągnięcia swojego celu, a ewentualne błędy czy potknięcia uważać za lekcje. Nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko jest się w stanie osiągnąć, jeśli się tego chce. Walt Disney mawiał, że "jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać". Takie nastawienie naprawdę działa! Korzystajcie z oferty wyjazdów międzynarodowych, wymian, study tours, summer schools, wyjazdów na konferencje, itd. Poznawajcie jak najwięcej inspirujących ludzi i zawsze starajcie się czegoś od nich nauczyć. Bądźcie otwarci na świat i na możliwości, jakie stoją przed wami. Nie bójcie się po nie sięgać, a jestem pewna że czeka was fantastyczna przyszłość!

Informacje o absolwentce:

  • lata studiów: 2009 - 2014
  • kierunek/specjalność: Amerykanistyka, specjalność: Ameryka Północna
  • obecna praca (zawód, pracodawca): Koordynatorka - Joint Intelligence and Security Division, NATO
  • osiągnięcia zawodowe: Organizacja szczytu NATO, współpraca z Sekretarzem Generalnym NATO
  • hobby/pasje/zainteresowania: Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, dyplomacja publiczna, stosunki transatlantyckie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Galeria absolwentów - wideorozmowa