Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Amerykanistyka II stopnia

Ameryka Północna

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak wygląda rekrutacja na amerykanistykę II stopnia, specjalność: Ameryka Północna?

Rekrutacja na nasze studia dokonuje się tylko za pośrednictwem strony Elektroniczna Rejestracja Kandydatów (w skrócie: ERK). Na tej stronie znajdziesz informacje o terminach rejestracji i wpisów, zasadach kwalifikacji, limicie przyjęć oraz wymaganych dokumentach przy wpisie.

Dla kogo?

Studiujesz prawo, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, socjologię, geografię lub filologię angielską? A może kulturoznawstwo, politologię albo historię? Chcesz zostać specjalistą w problematyce, która pozwoli Ci zrozumieć i tłumaczyć współczesny świat? Fascynujesz się USA lub Kanadą? Jeśli tak, to amerykanistyczne studia II stopnia na specjalności Ameryka Północna są właśnie dla Ciebie.

O czym?

Te dwuletnie studia dają pogłębioną znajomość społeczeństw i państw kontynentu północnoamerykańskiego. Zdobędziesz wiedzę m. in. na temat:

  •     polityki publicznej i zagranicznej Stanów Zjednoczonych i Kanady,
  •     prawa amerykańskiego i systemów politycznych,
  •     struktury etnicznej, rasowej, językowej i religijnej Ameryki Północnej,
  •     teatru, kina i mediów,
  •     amerykańskiej gospodarki i biznesu,
  •     historii Stanów Zjednoczonych i Kanady,
  •     historycznych i współczesnych migracji.

Co po studiach?

Absolwent naszych studiów dysponuje szeroką wiedzą na temat systemów politycznych, organizacji społeczno-politycznych oraz aktualnych procesów społecznych i kulturowych w państwach amerykańskich, w aspekcie wewnętrznym, zewnętrznym, ale i porównawczym. Posiada pogłębioną umiejętność gromadzenia i prezentowania w formie pisemnej oraz ustnej różnorodnych zagadnień dotyczących dynamicznych zjawisk głównie społecznych i politycznych. Studia przygotowują do pracy w mediach, instytucjach społecznych, kulturalnych, politycznych, dyplomacji oraz firmach współpracujących z krajami Ameryki Północnej i amerykańskich korporacjach.

Dla studentów, którzy są zainteresowani wyjazdami zagranicznymi, Instytut oferuje nie tylko stypendia w ramach programu ERASMUS, ale również wymianę z uczelniami w Stanach Zjednoczonych. Bliska współpraca z Konsulatem Amerykańskim w Krakowie pozwala na korzystanie z jego zasobów naukowych, a niekiedy również na odbycie stażu. (Maja)