Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Omówienie najnowszych publikacji książkowych

Omówienie najnowszych publikacji książkowych

Rok akademicki 2022/2023 był okresem niezwykle owocnym, jeżeli chodzi o publikacje książkowe pracowników Instytutu. W październiku 2022 r. nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się monografia dr hab. Małgorzaty Zachary-Szymańskiej, prof. UJ Global Political Leadership. In Search of Synergy. Książka krakowskiej uczonej jest ambitną i bardzo ciekawą poznawczo próbą analizy przemian przywództwa i jego kryzysu we współczesnym, zglobalizowanym świecie. Autorka proponuje w swej monografii nowe ramy interpretacyjne dla obserwowanych dzisiaj transformacji zachodniego przywództwa – w kontekście światowym. Warto podkreślić innowacyjny charakter tej pozycji, jako że problematyka globalnego przywództwa politycznego była dotąd często pomijana w piśmiennictwie naukowym stosunków międzynarodowych. Książka będzie z pewnością stanowić niezwykle ciekawą lekturę dla czytelników zainteresowanych problemami relacji międzynarodowych, rozwoju i dyplomacji.

Kolejną interesującą monografią jest wydana w grudniu 2022 r. przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego praca dr. Marcina Gabrysia Na drodze do samodzielności. Ewolucja instytucji samorządu Inuitów w kanadyjskiej Arktyce. Tematem publikacji są transformacje polityczne zachodzące na północy Kanady w związku z rozpoczętym w latach 60. XX wieku procesem odzyskiwania praw do ziemi i samorządności przez Inuitów. Autor książki analizuje zarówno genezę, przebieg i skutki wydarzeń, które doprowadziły w ostatnich dekadach do zwiększenia przez Inuitów podmiotowości na kanadyjskiej scenie politycznej, jak i trwającą w tym państwie ewolucję ustroju terytorialnego – polegającą na przekazywaniu organom szczebli niższych kompetencji organów szczebla wyższego (dewolucja). Dr Gabryś wypełnia w ten sposób istniejącą do tej pory lukę w polskiej literaturze kanadystycznej, zaś jego publikacja z pewnością zaciekawi, jak pisze autor recenzji wydawniczej, dr hab. Michał Łuszczuk, nie tylko „specjalistów z zakresu badań kanadyjskich czy ustrojów terytorialnych, lecz także miłośników kanadyjskiej Arktyki, których interesują losy jej rdzennych mieszkańców”.

Nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się w maju 2023 r. książka prof. Garry’ego Robsona Virtually Lost. Young Americans in the Digital Technocracy. Przedmiotem monografii są trudności i wyzwania psychospołeczne doświadczane w Internecie przez dzieci i młodzież, struktura i motywacje systemu korporacyjnego światowej sieci, a także próba refleksji nad pytaniem, czy cyfrowe technostruktury utworzą fundament nowego, postdemokratycznego systemu rządów technokratycznych. Publikacja zainteresuje niewątpliwie czytelników chcących poszerzyć wiedzę na temat relacji pomiędzy współczesnymi globalnymi elitami władzy, strukturami przez nie stworzonymi i procesami przez nie zapoczątkowanymi, a także tym, jak wpływają one na młodych ludzi, na których rozwój olbrzymi wpływ mają działania wielkich przedsiębiorstw z Doliny Krzemowej.

W czerwcu 2023 roku, nakładem wydawnictwa Routledge, ukazała się publikacja autorstwa dr Moniki Sawickiej Brazil’s International Activism. Roles of an Emerging Middle Power. Korzystając z nowatorskich ram teoretycznych, uwzględniających perspektywę strukturalną, behawioralną i kognitywną, Autorka stara się ustalić, czy Brazylia odgrywa w polityce międzynarodowej role charakterystyczne dla mocarstwa średniego. Opracowany przez dr. Sawicką model został w monografii zastosowany do oceny, w jaki sposób czynniki ideowe i materialne wpływają na zaangażowanie Brazylii w integrację Ameryki Łacińskiej, pomoc Afryce, działania mediacyjne na Bliskim Wschodzie i budowanie koalicji państw rozwijających się na forum światowym. Publikacja okaże się bez wątpienia interesująca i pomocna dla badaczy zajmujących się problematyką stosunków międzynarodowych i studiów latynoamerykańskich.

W lipcu 2023 r. dr Maciej Smółka opublikował – nakładem wydawnictwa Peter Lang – monografię The Sound of a City: A Study of the Phenomenon. Praca stanowi analizę niezwykle interesującego zjawiska relacji pomiędzy charakterystyką muzyki tworzonej przez artystów pochodzących z danego miasta i jego topografią kulturalną. Przykłady przywołane w książce obejmują m.in. słynny Nashville sound (muzyka country), psychodeliczny rock z San Francisco, muzykę grunge – jednoznacznie utożsamianą z Seattle, jak również – co kluczowe dla badań prowadzonych przez dr. Smółkę – tzw. Minneapolis sound. Głównym celem Autora jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wybrany rodzaj muzyki staje się w powszechnej świadomości związany z danym miastem, co skutkuje zjawiskiem kulturowym „dźwięku miasta”. Publikacja okaże się z pewnością przydatna dla badaczy i fascynująca dla miłośników kultury popularnej.

Nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazała się w sierpniu 2023 r. publikacja zbiorowa Smoking Guns. Tematy dzielące Amerykę, pod redakcją dr. Macieja Smółki i mgr Gabrieli Kwiatek. Książka stanowi pokłosie XIII edycji Dni Kultury Amerykańskiej, wydarzenia organizowanego cyklicznie przez Koło Naukowe Amerykanistyki UJ. Zawarto w niej osiem polsko- i anglojęzycznych artykułów eksplorujących tematy kontrowersyjne i polaryzujące społeczeństwa Stanów Zjednoczonych i Kanady. Autorzy odnieśli się do zagadnień takich jak m.in. aborcja, suwerenność rdzenna, kryzys eksmisyjny w czasie pandemii COVID-19 czy amerykańska polityka wobec Chin. Książka będzie bez wątpienia pasjonującą lekturą dla czytelników zainteresowanych problemami, którymi żyje współczesna Ameryka.