V Dni Kultury Amerykańskiej KNA UJ - Call for Papers

Tematem przewodnim piątej edycji Dni Kultury Amerykańskiej (15-19 kwietnia 2013), organizowanej przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych będzie jedna z najsłynniejszych rodzin w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. To nazwisko „Kennedy" będzie odmieniane przez wszystkie przypadki podczas studencko-doktoranckiej konferencji naukowej odbywającej się w dniach 18-19 kwietnia 2013, która stanowić będzie główną część tego wydarzenia.

V Dni Kultury Amerykańskiej KNA UJ

Studencko-doktorancka konferencja naukowa

Kennedy"

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych
18-19 kwietnia 2013

Niewiele było takich rodzin w historii USA, o których można śmiało powiedzieć, że zmieniły historię tego kraju. John Fitzgerald Kennedy, 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, odegrał niebagatelną rolę w polityce pierwszej połowy lat 60. Stosunki międzynarodowe USA za jego prezydentury do dzisiaj stanowią obszar badań dla ogromnej rzeczy naukowców z całego świata. Także okoliczności jego śmierci, której 50. rocznicę będziemy obchodzić w tym roku, nadal wzbudzają ogromne emocje. Nie mniej ważny był także Robert Kennedy, prokurator generalny USA za prezydentury swojego brata, a następnie senator. Jego udział w tworzeniu historii oraz niezwykle bogata i interesująca kariera również została radykalnie przerwana  podczas kampanii wyborczej 1968 roku, 45 lat temu.  Edward Kennedy, kolejny z rodzeństwa, zasiadający jako senator w Kongresie przez 47 lat również znacząco odznaczył się w życiu politycznym swojego kraju, włącznie z udziałem w dwóch prezydenckich kampaniach wyborczych.

To tylko niewielka część historii rodziny Kennedych, która już od sześciu pokoleń nadaje kształt Stanom Zjednoczonym. Biorąc pod uwagę jej ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, jak również dla naukowców i badaczy amerykańskiej kultury, polityki i społeczeństwa, postanowiliśmy im właśnie poświęcić główną część V Dni Kultury Amerykańskiej. W związku z tym, Koło Naukowe Amerykanistyki UJ we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ zachęcają do nadsyłania abstraktów prezentacji, omawiających tematy związane z całą rodziną Kennedy.

Interesują nas prezentacje dotyczące polityki prowadzonej przez rodzinę Kennedy, jej specyfiki, znaczenia, a także wpływu. Nie chcemy jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do aspektów politycznych, więc zachęcamy także do nadsyłania zgłoszeń poruszających tematy oddziaływania członków rodziny na społeczeństwo, wpływu i fenomenu takich zdarzeń jak zamachy z 1963 i 1968 roku, incydent w Chappaquiddick, czy owianej legendami klątwy rodu. Mile widziane będą także prezentacje omawiające powiązania Kennedych z kulturą, jak na przykład ich obraz lub sposób wykorzystania w wybranych dziełach literatury, filmu i muzyki.

Wszystkich zainteresowanych konferencją „Kennedy" prosimy o przesyłanie zgłoszeń zawierających krótki abstrakt (około 300 słów) oraz notkę biograficzną autora pocztą elektroniczną na adres konferencji (dniamerykanskie@gmail.com) w nieprzekraczalnym terminie 2 kwietnia 2013. Z autorami przyjętych prezentacji skontaktujemy się najpóźniej do 5 kwietnia 2013. Oczekujemy prezentacji zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ich planowana długość nie może przekraczać 15 minut. Dla przyjętych osób przewidywana jest opłata konferencyjna w wysokości 20zł, którą należy uiścić do dnia 11 kwietnia 2013 włącznie. Udział w V DKA w charakterze słuchacza jest bezpłatny.

W razie pytań lub wszelkich wątpliwości, dotyczących konferencji lub innych wydarzeń w ramach V Dni Kultury Amerykańskiej prosimy o kontakt poprzez powyższy adres e-mail lub oficjalną stronę V DKA na facebooku.

Do zobaczenia!

Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego