Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2023

20230120
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

XIII DKA: 50 lat Roe v. Wade i prawa do aborcji w USA | 20.01.2023

Data: 20.01.2023
Czas rozpoczęcia: 11.30
Miejsce: S039, Reymonta 4
Organizator: Koło Naukowe Amerykanistyki UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/5xFrI5d0W

Panel Ekspercki

Roe v. Wade to orzeczenie precedensowe amerykańskiego Sądu Najwyższego, które 22 stycznia 1973 roku na zawsze zmieniło status prawa do aborcji w USA, uznając je za prawo konstytucyjne. W czerwcu 2022 w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, Roe zostało uchylone. Zbliżając się do 50 rocznicy przełomowego orzeczenia w sprawie Roe v. Wade, chcielibyśmy się zastanowić nad jego wpływem na Stany oraz świat. Co się wydarzyło w USA przez te 50 lat? Jak zmieniło się postrzeganie kwestii kobiecej autonomii? Co doprowadziło do orzeczenia w sprawie Dobbs i co ono oznacza dla obywatelek Stanów? Jakie inne orzeczenia są kluczowe w rozumieniu prawa aborcyjnego w Stanach Zjednoczonych? Jak wygląda kwestia aborcji za północną granicą Stanów i jakie skutki orzeczenie w sprawie Dobbs miało w Kanadzie?

Koło Naukowe Amerykanistyki UJ oraz Koło Naukowe Prawa Amerykańskiego TBSP UJ serdecznie zapraszają na panel ekspercki z okazji 50. rocznicy orzeczenia Roe v. Wade, podczas którego postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. W składzie panelu eksperckiego mamy przyjemność gościć: Dr hab. Magdalenę Paluszkiewicz-Misiaczek, historyczkę i kanadystkę, specjalizującą się między innymi w historii kobiet w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie, a także w kwestiach dotyczących ich zaangażowania społecznego i politycznego. Lic. Aleksandrę Kuroś, studentkę studiów magisterskich, absolwentkę filologii oraz amerykanistyki, skupiającą się w swoich badaniach nad socjologią prawa amerykańskiego, w szczególności z zakresu praw reprodukcyjnych i orzeczeń w sprawach Griswold v. Connecticut oraz Eisenstadt v. Baird. Dr hab. Wojciecha Ciszewskiego (WPiA UJ), specjalistę z zakresu filozofii politycznej, etyki i filozofii prawa, a także aspektu prawnego prawa do aborcji.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: Dr Justyna Budzik
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki (500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej do 3 lutego na adres justyna.budzik@uj.edu.pl