styczeń 2023

20230118

XIII Dni Kultury Amerykańskiej – Smoking guns: tematy dzielące Amerykę | 18-20.01.2023

Data: 18.01.2023 - 20.01.2023
Czas rozpoczęcia: 13.00
Organizator: Koło Naukowe Amerykanistyki UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/2sf1uOpDC

Studencka konferencja naukowa

Koło Naukowe Amerykanistyki UJ z dumą zaprasza na trzydniową studencką konferencję naukową organizowaną jako część trzynastej już edycji Dni Kultury Amerykańskiej, w tym roku pod hasłem „Smoking guns: tematy dzielące Amerykę”.

„Ostateczną miarę człowieka odmierza nie to, gdzie staje on w chwilach dobrobytu i wygody, lecz w czasach wyzwań i kontrowersji” – podkreślał w kazaniu „O byciu dobrym bliźnim” Martin Luther King. Rozwijając tę historyczną (a zarazem weryfikowaną przez ostatnie 60 lat na niemal wszelkie sposoby) myśl, temat przewodni najbliższych Dni Kultury Amerykańskiej odzwierciedla dojmująco aktualną potrzebę refleksji nad chwilą obecną, pulsującą w rytmie konfliktów jaskrawo dzielących dziś Amerykę i świat.

Podążając wzdłuż i na wskroś linii przeróżnych podziałów, w zaplanowanych wystąpieniach zgromadziliśmy bogactwo źródeł oraz oblicz nowych i zadawnionych problemów, dzieląc wspólną nadzieję na owocną, jak najbardziej merytoryczną (co nie znaczy: pozbawioną osobistych obserwacji) wymianę zdań w ramach segmentów przeznaczonych na otwartą dyskusję (w drugiej połowie każdego z paneli).

Przekonani, że przedsionkiem autentycznego porozumienia jest zrozumienie, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej harmonogramem wystąpień konferencyjnych oraz udziału we wszystkich wydarzeniach trzynastej edycji DKA!

18 stycznia (środa): PANEL 1 – 9:45-11:15, sala 037
  • „Anatomia kontrowersji – pytania o rozkwit kultury polaryzacji” – Kacper Jakóbczyk
  • „Eviction crisis during COVID-19 pandemic – lifting the federal eviction moratorium” – Aleksandra Rachwał
  • „Self-identification v. sport neutrality: Indigenous athletes and the Olympic Games” – Agata Drabek