Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wymiana studencka z University of Rochester

Wymiana studencka z University of Rochester

W 1995 podpisano międzyuczelnianie porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Univeristy of Rochester i Uniwersytetem Jagiellońskim. Początkowo z wymiany korzystali wyłącznie pracownicy naukowi, jednak aneks podpisany przez obie strony w roku 2011 pozwolił na udział w wymianie także studentom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poniżej przedstawiamy relację Pani Agaty Drabek, studentki Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, która miała okazję wziąć udział w wymianie studenckiej i spędzić semestr w Rochester, NY. Mamy nadzieję, że zachęci ona do aplikowania na wyjazdy studenckie w ramach umów bilateralnych.

University of Rochester: stawaj się coraz lepszym!

W semestrze letnim 2021/2022 miałam przyjemność odbyć wyjazd w ramach wymiany bilateralnej, do University of Rochester w Stanach Zjednoczonych. Uniwersytet ten, położony jest w zakolu rzeki Genesee, na obrzeżach średniej wielkości miasta, leżącego w stanie Nowy Jork nad jeziorem Ontario. Zimą zdarzają się tam burze śnieżne, a kampus wygląda na opuszczony, bo studenci korzystają z systemu tuneli podziemnych. Na wiosnę wszystko wraca do życia, studenci piknikują przed biblioteką Rush Rhees, a dookoła kwitną japońskie wiśnie.

Na uczelnię zostałam przyjęta na kierunku “Liberal Studies”, w ramach którego, mogłam wybierać zajęcia z różnych dyscyplin, które najbardziej mi odpowiadały. Ostatecznie wzięłam udział w czterech kursach z zakresu religioznastwa, historii, filmoznastwa i gender studies: Religion, Society and Culture: Introduction to the Study of Religion, History of Native America, Teens on Screen oraz Race & the City in American Cinema. Zajęcia były dla mnie bardzo interesujące, odpowiadało mi także, że wymagały one przygotowywania znacznej ilości prac pisemnych, bo dzięki temu mogłam rozwinąć swoje zdolności w zakresie pisania prac akademickich w języku angielskim.

Podczas pobytu w Rochester mieszkałam w akademiku uniwersyteckim mieszczącym się na kampusie, wraz ze regularnymi studentami uczelni, pochodzącymi zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z zagranicy. Zostałam bardzo ciepło przywitana przez moje współlokatorki, które jeszcze przed moim przyjazdem odezwały się do mnie, dzieląc się cennymi wskazówkami co do tego, co warto zabrać na kampus (przede wszystkim ciepłe ubranie i porządne buty!). Oprócz brania udziału w zajęciach, razem z moimi współlokatorkami oraz znajomymi z zajęć brałam udział w wydarzeniach organizowanych przez kluby studenckie i uczelnie, takich jak Winter Fest, Roller Skating Night, Film Nights, czy Salsa Classes.

Dużo (zwłaszcza zimowego) czasu spędziłam w bibliotece Rush Rhees, która charakteryzuje się bogatymi zasobami szczególnie cennymi dla studenta amerykanistyki i jest częściowo otwarta przez 24 godziny na dobę. Na wiosnę, moim ulubionym miejscem do przesiadywania był balkon Rush Rhees, na który można się dostać przez Periodical Reading Room, oraz klimatyczna Art and Music Library. Główny budynek biblioteki jest naprawdę imponujący, a do tego posiada liczne przestrzenie dla studentów, przystosowane do zarówno samodzielnej jak i grupowej pracy.

Już na początku wyjazdu udało mi się spotkać pracowników Skalny Center for Polish and Central European Studies, którzy w Rochester organizują wydarzenia związane z kulturą polską i wschodnioeuropejską. Dzięki nim poznałam też amerykańskich studentów z polskimi korzeniami uczących się języka polskiego. Zorganizowali oni wydarzenie, podczas którego wspólnie lepiliśmy pierogi i wymienialiśmy się doświadczeniami z życia w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz studiowania miałam również możliwość podróżowania (do czego gorąco zachęcam!), głównie pociągiem, po stanie Nowy Jork. Razem z innymi studentami z wymiany odwiedziłam Niagara Falls oraz pobliskie miasta takie jak Buffalo i Syracuse. Udało mi się też wybrać na kilkudniową wycieczkę do Nowego Jorku, która była dla mnie niezapomnianym przeżyciem. W samym Rochester zwiedziłam Memorial Art Gallery (darmowe zwiedzanie dla studentów UofR) i uczestniczyłam w koncertach i musicalach wystawianych w Eastman School of Music, która jest powiązana z University of Rochester. W poszukiwaniu lepszej kawy niż ta ze Starbucksa, odkryłam też parę ciekawych kawiarni w mieście, w tym kultową Java’s Cafe, która znajduje się zaraz obok Eastman School of Music.

Semestr spędzony na University of Rochester był dla mnie pod wieloma względami niezwykle rozwijającym doświadczeniem. Przede wszystkim sam wyjazd i mieszkanie w Stanach Zjednoczonych pozwoliły mi na rozwój osobisty. Oczywiście miałam wsparcie koordynatorów z Center of Education Abroad, jednak to doświadczenie samodzielnego mieszkania za granicą pozwoliło mi stać się bardziej pewną siebie i niezależną osobą. Po drugie, dzięki wyjazdowi rozwinęłam swoje umiejętności językowe, szczególnie w zakresie mówienia i pisania akademickiego. Ponadto, zajęcia na Uniwersytecie przyczyniły się do rozwoju moich nowych zainteresowań ogólnych i badawczych.

Najbardziej cieszę się jednak z tego, że miałam możliwość poznania wielu utalentowanych studentów i studentek z całego świata, którzy mieszkali i uczyli się razem ze mną i którzy zainspirowali mnie do jeszcze większej aktywności i zaangażowania w to, co robię. Wydaje mi się, że te wartości, którymi kieruje się Uniwersytet, nawoływanie do stawania się coraz lepszym ucieleśniają właśnie te osoby, które spotkałam, zaangażowane zarówno w naukę, ale też działalność społeczną, uprawianie sportu oraz pielęgnowanie swojej własnej kultury przy równoczesnym szacunku i otwartości na innych. Wiele się od nich nauczyłam i mam nadzieję, że będziemy utrzymywać kontakt.

Pod względem akademickim, organizacyjnym i poznanych ludzi bardzo podobał mi się ten wyjazd, jedynym minusem jest ekstremalna pogoda w Rochester w sezonie zimowym i izolacja Uniwersytetu od centrum i innych większych miast. Gdybym mogła coś zmienić, być może pojechałabym tam na semestr jesienny, ale cieszę się, że mimo pandemii udało mi się odbyć ten wyjazd bez większych trudności.