Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uroczystość z okazji przejścia na emeryturę prof. dr. hab. Adama Walaszka

Uroczystość z okazji przejścia na emeryturę prof. dr. hab. Adama Walaszka

W dniu 2 września 2022 roku w Librarii Colegium Maius odbyła się uroczystość z okazji przejścia na emeryturę profesora Adama Walaszka. Profesor Walaszek związany był z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych od samego jego początku, w latach 2004-2005 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, zaś w latach 2008-2016 – funkcję Dyrektora Instytutu. Spotkanie przebiegało w nostalgicznej atmosferze, ponieważ zaproszeni goście przytaczali szereg anegdot związanych z postacią Profesora.

Jako pierwszy zabrał głos Dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, dr hab. Łukasz Kamieński, prof. UJ. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niezwykłe zasługi Profesora Walaszka, który wychował wiele pokoleń naukowców i niestrudzenie dzielił się swoją wiedzą z młodszymi kolegami, dla nauki polskiej. Jako drugi zabrał głos Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ. Podkreślił on troskę Profesora Walaszka o dobro uniwersytetu, jako osoby, która choć sama nigdy nie zabiegała o funkcje, to jednak w swojej długiej karierze uniwersyteckiej pełniła ich szereg, wypełniając obowiązki wobec Alma Mater. Dziekan odczytał także list, jaki Jego Magnificencja Rektor UJ, prof. dr hab. Jacek Popiel skierował do Profesora Walaszka w trakcie śniadania profesorskiego 26 lipca 2022 roku. List ten przedstawiał zasługi i dokonania Profesora, a także wyrazy uznania za „twórczy wkład pracy Pana Profesora obejmujący prace związane z migracjami międzynarodowymi, historią społeczną Stanów Zjednoczonych, Polonią amerykańską, etnicznością, a także badania z zakresu problematyki polonijnej i migracji ludności, historii najnowszej, historii powszechnej, historii ruchów migracyjnych, historii Polonii czy historii społecznej Stanów Zjednoczonych, zawarty w wielu znaczących publikacjach naukowych”.

Jako kolejny zabrał głos prof. dr hab. Marcin Kula, reprezentujący Uniwersytet Warszawski, opisując nie tylko wieloletnią współpracę, ale także wspólnotę migracyjnych zainteresowań, podzielanych z Profesorem Walaszkiem. Profesor Kula przywołał recenzje wydawnicze i opinie, jakie wystawiał Profesorowi Walaszkowi w postępowaniach awansowych. Wszystkie one dobitnie wskazywały, że Profesor Walaszek przeprowadzał swoje badania znakomicie, a książki, które napisał, były na światowym poziomie. Pani prof. dr hab. Dorota Praszałowicz (kierownik Katedry Migracji Współczesnych i Stosunków Etnicznych IAiSP UJ) zwróciła uwagę na to, co nazywa się „community service” - opiekę promotorską nad doktorantami, a także redagowanie Biblioteki Polonijnej i pracę redaktora naczelnego „Przeglądu Polonijnego”

– którą to funkcję Profesor Walaszek pełnił w latach 2004-2008. Profesor Praszałowicz zwróciła także uwagę na nowatorski charakter zagadnień, którymi Profesor Walaszek się zajmował – dotyczących migracji powrotnych oraz problematyki dzieci w procesach migracyjnych.

Kolejną osobą wspominającą działalność naukową Profesora Walaszka był prof. dr hab. Andrzej Mania, pierwszy Dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Zwrócił on uwagę na rolę, jaką Profesor Walaszek odegrał w jednoczeniu środowiska w procesie połączenia z Instytutem Badań Polonijnych i stworzeniu nowej jednostki: Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych. Głos zabrał także dr hab. Janusz Pezda (przedstawiciel Komisji PAU do Badań Diaspory Polskiej, Wydział Historyczny UJ i były pracownik Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych). Zwrócił on uwagę na funkcję pełnione przez Profesora Walaszka w Polskiej Akadami Umiejętności – w Komisji PAU do Badań Diaspory Polskiej, w której Profesor Walaszek jest od 20 lat wiceprzewodniczącym, a od 3 lat pełni funkcję przewodniczącego. Dr Agnieszka Stasiewicz Bieńkowska wspominała okres, w którym była doktorantką Profesora Walaszka, oraz wyraziła przekonanie, że każdemu mogłaby życzyć tak wspaniałego promotora. Dr hab. Jan Lencznarowicz, prof. UJ, barwnie opisał podróżniczą pasję Profesora Walaszka, między innymi wspominając wspólną podróż koleją na konferencję w Mariborze w roku 1991.

Miłą niespodzianką było wręczenie Profesorowi Walaszkowi przez dr hab. Martę Kijewską-Trembecką, prof. UJ oraz dr hab. Ewę Michnę, prof. UJ, zredagowanej przez siebie księgi pamiątkowej „Pomiędzy starym a nowym światem” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Przyjmując księgę pamiątkową, Profesor Walaszek podziękował nie tylko współpracownikom, ale również swojej żonie, prof. dr hab. Joannie Walaszek, i córce, które ponosiły koszty jego częstych wyjazdów i stypendiów zagranicznych.