październik 2022

20221019

Viva Latino! Czyli co gra w latynoskich społeczeństwach i polityce | Punkt krytyczny

Data: 19.10.2022
Czas rozpoczęcia: 18.30
Miejsce: YouTube
Organizator: POB FutureSoc
Witryna internetowa wydarzenia: https://youtu.be/zRf3-AwdrmI

Jak przebiega strefa wpływów w regionie? O co grają Stany, UE w AŁ i czy postkolonialne rany nadal są bolesne? Czy pozycja strategiczna Rosji słabnie? Czy Messi jest już lepszy od Pelego? Czy czas Narcos przeminął na dobre? Skąd wynika siła miast kontynentu i ich globalnych trendów? Co społecznie jest wspólnym mianownikiem dla Ameryki Łacińskiej? Kto rządzi w regionie i kto stoi za ludźmi pokroju Bolsonaro, o co toczy się gra w Brazylii? Dlaczego lewicowy politycy wiodą prym w krajach regionu? Jak bardzo jest zjednoczona, a może podzielona Ameryka Łacińska? Jak kraje regionu radzą sobie z migracją ekonomiczną? Czy kraje Ameryki Równikowej zawstydzają nas w walce z katastrofą klimatyczną?

Wielobarwność i złożoność kontynentu południowoamerykańskiego poznawać będziemy z dr Magdaleną Lisińską z Zakładu Ameryki Łacińskiej UJ, dziennikarką Domą Matejko mieszkającą przez lata w Meksyku, Peru, Kolumbii, Argentynie, Wenezueli i Hiszpanii oraz Bartłomiejem Znojkiem ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przygotowaliśmy dla Was trzy zupełnie różne perspektywy, łączy je jedynie wspólna alma mater – nasza uczelnia.

Link do spotkania: https://youtu.be/zRf3-AwdrmI

• Opiekun: dr Katarzyna Górska
  • Liczba godzin OSA: 1,5
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki (500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej w ciągu 2 tygodni od wydarzenia na adres k.gorska@uj.edu.pl
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów latynoamerykanistyki, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.