Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

SpoilerMaster - podcast do słuchania po seansie

Spotkania ze Spoiler Masterem - Podcastem do słuchania po seansie

Rozpoczynamy czwartą edycję filmowych spotkań ze SpoilerMasterem - Podcastem do słuchania po seansie. W ramach OSA będzie można zdobyć punkty słuchając wskazanego podcastu dra Michała Oleszczyka oraz oglądając film, którego podcast dotyczy.

W tym semestrze będzie ETNICZNIE. a pierwszym filmem, do obejrzenia którego zachęcamy jest absolutnie niezwykły Skrzypek na dachu (1971).

Część pierwsza: "Skrzypek na dachu"

"Skrzypek na dachu" (1971), w reżyserii Normana Jewisona, to nagrodzona 3 Oskarami, adaptacja słynnego musicalu. Poruszająca opowieść osadzona w Anatewce, żydowskim, sztetlu, gdzieś na rubieżach carskiego imperium. Skrzypek na dachu to historia o zmianie, okrutnej polityce wdzierającej się w życie zwykłych ludzi, ale przede wszystkim o miłości i nadziei, historia, która w obecnej sytuacji politycznej zyskuje nowe znaczenia. W swoim podcaście Michał Oleszczyk opowiada zarówno o okolicznościach powstania i losach tego niezwykłego filmu, jak również osadza go i interpretuje w szerokim kontekście politycznym, społecznym i kulturowym.

Odcinek dostępny na:

Film do zobaczenia na platformie: CDA

Część druga: "Dawno temu w Ameryce"

"Dawno temu w Ameryce" (1984) w reżyserii Sergio Leone to dramat gangsterski będący adaptacją powieści Harry’ego Greya. Epicka opowieść o dorastaniu, przyjaźni, miłości i występku osadzona w żydowskiej dzielnicy Nowego Jorku w latach 20. XX wieku to kolejny obraz wieloetnicznej i wielokulturowej Ameryki. W swoim podcaście Michał Oleszczyk opowiada zarówno o okolicznościach powstania i losach tego niezwykłego filmu, jak również osadza go i interpretuje w szerokim kontekście politycznym, społecznym i kulturowym.

Odcinek dostępny na:

Film do zobaczenia na platformie: CDA

Część trzecia: "Wpływ księżyca "

"Wpływ księżyca" (1987) w reżyserii Normana Jewisona to genialna komedia romantyczna, której bohaterami są mieszkający w Nowym Jorku Włosi. Film jest zabawną i przenikliwą zarazem analizą kultury i obyczajów tej etnicznej mniejszości. Zdobywca wielu nagród, w tym 3 Oskarów. W swoim podcaście Michał Oleszczyk opowiada zarówno o okolicznościach powstania i losach tego niezwykłego filmu, jak również osadza go i interpretuje w szerokim kontekście politycznym, społecznym i kulturowym.  

Odcinek dostępny na:

Film do zobaczenia na platformie: CDA

Michał Oleszczyk (ur. 1982) – adiunkt na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego; doktor filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego; wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Krytyk filmowy i tłumacz, jego recenzje pojawiają się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, w periodykach takich jak „Kino”, „Dwutygodnik” i „RogerEbert.com”. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika „Polityka”. W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor książki „Gorycz wygnania: Kino Terence’a Daviesa” i współautor (wraz z Kubą Mikurdą) wywiadu-rzeki z Guyem Maddinem pt. „Kino wykolejone”. Prowadzi bloga „Ostatni fotel po prawej stronie”, który został wybrany Blogiem Roku w kategorii „Kultura” w konkursie Onetu w 2010 roku. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. Członek międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI oraz Koła Piśmienictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W latach 2012-2015 działacz organizacji Polish Filmmakers NYC, promującej polskie kino w Nowym Jorku. Pracę magisterską na filmoznawstwie obronił w roku 2006 (dotyczyła ona analizy formalnej i tematycznej filmu Terence’a Daviesa „Kres długiego dnia”). Pracę doktorską, poświęconą twórczości krytycznofilmowej Pauline Kael, obronił w roku 2012.

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA

  • Opiekun: dr hab. Jolanta Szymkowska-Bartyzel, prof. UJ
  • Liczba godzin OSA: 2,5 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), dotyczącej obejrzanego filmu i wysłuchanego podcastu i przesłanie jej dr Annie Wyrwisz. Ostateczny termin przesłania notatki z filmu "Wpływ księżyca": 10.06.2022. Karty będą podpisywane po przesłaniu notatki i pozytywnym jej ocenieniu. Termin spotkania należy ustalić indywidualnie z dr Anną Wyrwisz.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów amerykanistyki, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.