Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220308

Migracje i miasta w czasie kryzysu humanitarnego

Data: 08.03.2022
Czas rozpoczęcia: 14.00-16.00
Miejsce: Zoom
Organizator: OBM UW
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/1yOnXiLc1

Celem tego webinarium jest wymiana doświadczeń w zakresie przyjmowania migrantów przymusowych w społecznościach lokalnych W ciągu zaledwie tygodnia ponad milion osób opuściło Ukrainę, a przewiduje się, że to dopiero początek masowej migracji przymusowej poza granice kraju. Zdecydowana większość osób szuka schronienia w Polsce. Polska administracja centralna, lokalna i organizacje pozarządowe, a także zwykli mieszkańcy kraju stanęli przed niespotykanym w swojej skali wyzwaniem przyjęcia i odpowiedzi na najbardziej niezbędne potrzeby osób uciekających z Ukrainy. W praktyce, to duże i małe miasta oraz społeczności lokalne od pierwszych dni kryzysu humanitarnego mierzą się z nowymi dla siebie wyzwaniami, a kolejne tygodnie przyniosą jeszcze więcej pytań i konieczność wypracowania skutecznych rozwiązań zarówno dla mieszkańców jak i nowoprzyjezdnych. Jakie już są i jakie będą to wyzwania? Jak najlepiej na nie odpowiadać? Jak skutecznie zarządzać rozproszonymi działaniami realizowanymi przez lokalne administracje, organizacje pozarządowe i wolontariuszy? Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i już się sprawdziły w społecznościach od lat przyjmujących migrantów przymusowych i czego mogą się od nich nauczyć społeczności mniej doświadczone w tym zakresie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas webinarium organizowanego przez Zespół Polityk Migracyjnych i Zespół Badań Społeczno-Kulturowych Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Celem tego spotkania jest dyskusja na temat aktualnych uwarunkowań dotyczących przyjmowania migrantów przymusowych, wyzwań temu towarzyszących a także najlepszych praktyk w zakresie zarządzania sytuacją kryzysową i odpowiedzi na najbardziej niezbędne potrzeby osób uciekających z Ukrainy w zakresie zakwaterowania, edukacji, dostępu do służby zdrowia czy rynku pracy.

Rejestracja.

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA

  • Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.