Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja ze spotkania z Kamilem Tureckim, autorem książki: "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center".

Relacja ze spotkania z Kamilem Tureckim, autorem książki: "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center".

Kamil Turecki, autor książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie", podczas spotkania ze studentami naszego Instytutu, które odbyło się 26 listopada, opowiedział o skomplikowanych losach amerykańskiej Polonii.
Choć od tragedii w Nowym Jorku upłynęło już dwadzieścia lat, na rynku wydawniczym nie było publikacji, która opisywałaby dramat z 11 września z polskiej perspektywy. Książka Kamila Tureckiego pozwoliła z jednej strony spojrzeć na tamte wydarzenia oczami naszych rodaków pracujących na zgliszczach WTC,  będących świadkami przerażających scen, a z drugiej opisała barwną, choć często bardzo trudną podróż Polaków, którzy opuścili swój kraj, aby spełnić swój amerykański sen.

Kamil Turecki to doświadczony dziennikarz, prowadził i wydawał codzienny serwis informacyjny "Onet24, był też gospodarzem programu "Ustalmy Jedno - Świat" o sprawach międzynarodowych".
Autor wielu wywiadów, m.in. z byłą sekretarz stanu USA Madeleine Albright, snajperem, który zabił Osamę bin Ladena, czy byłym dyrektorem CIA Michaelem V. Haydenem.
Dzięki serii publikacji dziennikarza grupa Polaków otrzymała 1,5 mln dolarów odszkodowania za pracę w toksycznych warunkach przy oczyszczaniu terenów po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku.
Absolwent amerykanistyki, a od tego roku akademickiego również prowadzący zajęcia: "Warsztaty dziennikarskie" w naszym Instytucie.

Zobacz galerię zdjęć