Zmarła Helen Piszek Nelson, prezes Copernicus Society of America.

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o odejściu Helen Piszek Nelson, prezes Copernicus Society of America. Helen Przez wiele lat była popularyzatorką polskiej historii i kultury w Stanach Zjednoczonych. Była wielką przyjaciółką Uniwersytetu Jagiellońskiego, kontynuując tradycję swojego ojca Edwarda J. Piszka, doktora honoris causa UJ. W 2012 r. została odznaczona za zasługi uniwersyteckim medalem „Plus ratio quam vis”.

Helen była życzliwą i hojną mecenaską naszego Instytutu. Dzięki Jej osobistemu zaangażowaniu i wsparciu fundacji Copernicus Society of America oraz Fundacji Kopernikańskiej w Polsce od 2007 r. dwudziestu naszych studentów otrzymało niepowtarzalną szansę spędzenia semestru w Stanach Zjednoczonych – na uniwersytecie Dickinson College, a od niedawna także w Delaware Valley University. Z inicjatywy Helen Instytut odwiedziły liczne grupy amerykańskich studentów, przyjeżdżających do Krakowa w ramach wiosennych study trips, podczas których poznawali polską kulturę i historię, zabytki i kuchnię, politykę i specyfikę regionu.

Helen była wielką miłośniczką książek i swoją pasję dzieliła się z Instytutem, przez lata hojnie wspierając rozbudowę naszych anglojęzycznych zbiorów bibliotecznych, dostępnych dzisiaj dla całej społeczności Wydziału.

W naszej pamięci pozostanie Jej życzliwość, entuzjazm, pasja i dążenie do zacieśniania więzi między polską i amerykańską młodzieżą, uniwersytetami i naukowcami.