Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykłady w ramach Otwartych Spotkań Akademickich

Wykłady w ramach Otwartych Spotkań Akademickich

W październiku 2021 roku dr Amurabi Pereira de Oliveira przeprowadził w ramach OSA mini kurs, w ramach cyklu spotkań (15h) poświęcony Interpretations of Brazilian Society.

Dr Amurabi Pereira de Oliveira z Wydziału Socjologii i Studiów Politycznych (Departamento de Sociologia e Ciência Política) Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Brazylii był visiting scholar. Podczas pobytu wspieranego przez Coimbra Group framework dr Oliveira będzie prowadził swoje badania nad wpływem prawicowych rządów na wyniki akademickie w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. W ramach poprowadzonego mini kursu Interpreations of Brazylian Society przedstawił studentom ogólne wprowadzenia do socjo-historycznych interpretacji rzeczywistości społecznej i kulturowej Brazylii. W swoim wykładzeie dr de Oliveria skupił się na autorach klasycznych, takich jak Gilberto Freyre i Sergio Buarque de Holanda, oraz współczesnych, takich jak Roberto DaMatta i Jessé Souza. Głównym założeniem było myślenie o przeszłości i teraźniejszości społeczeństwa brazylijskiego, ale w sposób ustrukturyzowany.

Drugi cykl wykładów, zatytułowany Problemas Actuales de México: Violencia, Seguridad y Justicia odbył się w listopadzie 2021 roku. Organizatorami byli: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych (IAiSP UJ); El Instituto de Investigaciones Sociales (UABC), El Instituto de Investigaciones Jurídicas (UNAM), la Estación Noroeste de Investigación y Docencia: Héctor Felipe Fix-Fierro del IIJ (UNAM), El Seminario sobre Violencia y Paz (COLMEX). W ramach spotkań odbyło się kilka paneli. Pierwszy z nich Seguridad. Causas y contextos (9 listopada 2021), drugi Los caminos de la (in)justicia en México (16 listopada 2021, trzeci Ángulos sobre el ejercicio de la violencia en México (23 listopada 2021) oraz ostatni Posibilidades para los derechos humanos ante la violencia y la inseguridad (30 listopada).

W ramach zacieśniania współpracy pomiędzy Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ z Delaware Valley University 12 października 2021 roku odbyło się spotkanie poświęcone kwestiom prawdy we współczesnym dziennikarstwie Question It! Change It! Colloquium Series, “Where the Truth Lies”. Seria seminariów poświęcona jest dyskusji nad kluczowymi problemami współczesnego świata. W ramach aktualnej serii odbędą się wykłady i dyskusje dotyczące odróżniania prawdy i faktów od dezinformacji w epoce cyfrowej oraz wpływie na rzeczywistość polityczną. Drugie spotkanie w ramach tego cyklu seminariów odbyło się 3 listopada 2021 roku, The January 6 Capitol Insurrection.

W dniu 15 października 2021 Koło Naukowe Amerykanistyki UJ oraz Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ w ramach spotkań OSA zorganizowało Kanadyjskie Spotkanie (Po)Wyborcze. 20 września 2021 roku odbyły się przyspieszone o dwa lata kanadyjskie wybory parlamentarne. Spotkanie odbyło zamiast tradycyjnego dla Instytutu wieczoru wyborczego, z którego zrezygnowano z przyczyn pandemicznych. Pomimo braku nocy wyborczej, dr Tomasz Soroka oraz dr Marcin Gabryś spotkali się prawie miesiąc po wyborach ze studentami, aby lepiej zrozumieć ich specyfikę oraz dynamikę politycznego układu sił we współczesnej Kanadzie. Spotkanie koncentrowało się wokół szeregu pytań: Dlaczego zwołano wcześniejsze wybory? Czy była to dobra decyzja, czy może wpłynęła negatywnie na popularność Partii Liberalnej? Jak Justin Trudeau, „złote dziecko polityki”, poradził sobie z poprzednimi kadencjami i czego można się spodziewać po obecnej? Spotkanie moderowała Pani Gabriela Kwiatek, studentka naszego instytutu.

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych przygotował w ramach spotkań OSA blok wykładów poświęconych sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. I tak 15 października 2021 odbyło się spotkanie The Polish/Belarusian Border: Between Humanitarian Crisis and Securitisation Dilemma zorganizowane przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie oraz Global Trends Lab w ramach POB FutureSoc. W spotkaniu wzięli udział eksperci ds. migracji i prawnicy migracyjni: dr Katarzyna Przybysławska (prawniczka, prezeska Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie należącego do Grupy Granica), dr Marta Jaroszewicz (adiunkt badawczy w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, wcześniej wieloletnia badaczka w Ośrodku Studiów Wschodnich), dr Przemysław Tacik (doktor filozofii i prawa międzynarodowego, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Maciej Stępka (doktor nauk o bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). Moderatorem spotkania była dr Karolina Czerska-Shaw (doktor socjologii, adiunkt UJ, członkini zespołu Centrum Wielokulturowego w Krakowie). Podczas dyskusji panelowej poruszono niektóre z najbardziej palących kwestii związanych z kryzysem na granicy z różnych perspektyw. Rozmawiano między innymi o wzorcach sekurytyzacji granic i migracji, roli UE i Frontexu, roli i interpretacji praw człowieka oraz praw i konwencji dotyczących uchodźców.

27 października odbyło się spotkanie Beyond the Headlines: How Washington’s policies are impacting Poland and Europe. A story from the inside z Paulem Ritacco oraz Oliverem Schwabem. Spotkanie było poświęcone roli technologii i zagrożeniom z nią związanym. Dyskutowano o kwestii zarządzania w XXI wieku w kontekście problemów, jakie Waszyngton i Europa mają z biurokracją XX wieku i jej wpływu na naszą przyszłość. Paul Ritacco oraz Oliver Schwab zaprezentowali optymistyczne spojrzenie na możliwości Polski w ramach UE z perspektywy USA. Spojrzenie na to, jak XX-wieczne instytucje w Waszyngtonie wpływają na kształtowanie polityki Polski, co z kolei wpływa na strategiczny sojusz między USA i Polską, a także Europą. Jak zacząć szukać rozwiązań na miarę XXI wieku wobec wielu wyzwań, przed którymi stoją Chiny i Rosja? Czy może jest już za późno? Czy jednym z możliwych rezultatów dla Polski jest możliwość stania się „Teksasem” UE, a jeśli tak, to co należy zrobić.

Paul Ritacco jest amerykańskim biznesmenem, który niedawno zakończył 23-letnią służbę w rządzie, będąc szefem sztabu i starszym doradcą ponad 30 członków Kongresu USA, obecnie prowadzi firmę doradczą, która zarządza kampaniami wyborczymi oraz drugą firmę, działającą dla koncernów takich jak National Geographic i Discovery International.

Ritacco jest dwukrotnym absolwentem Uniwersytetu Georgetown, studiował także ekonomię w ramach programu Georgetown University na SGPiS w Warszawie w 1989 roku.

Jako były kandydat do Kongresu USA, Paul prowadził wykłady na temat finansów kampanii wyborczych i polityki Stanów Zjednoczonych w Chautauqua Institution Europą. Ostatnio Paul Ritacco, wraz z Oliverem Schwabem, prowadził wykłady na Uniwersytecie Warszawskim i w Europejskiej Szkole Biznesu na temat wyborów w USA i bezpieczeństwa narodowego. Współpracuje z wieloma organizacjami non-profit pomagającymi bezdomnym i innym potrzebującym, od 1992 roku Ritacco jest aktywnym członkiem kluczowej grupy organizacyjnej zarządzającej wszystkimi uczestnikami, którzy pojawiają się na scenie podczas Republikańskiej Konwencji Narodowej.

Oliver Schwab jest amerykańskim biznesmenem i byłym urzędnikiem państwowym. Kieruje firmą rodzinną, której jest współzałożycielem, oraz prywatną fundacją, w której wspiera dyplomację publiczną, historię stosowaną i studia humanistyczne, regularnie prowadzi briefingi dla liderów rządowych i kadry kierowniczej światowego biznesu. Schwab aktywnie wykłada na najlepszych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Europie. W latach 2011-2018 Oliver Schwab pełnił funkcję szefa sztabu w Kongresie Stanów Zjednoczonych, będąc w Kongresie, wspierał proces kształtowania polityki krajowej w obszarach podatków, handlu, usług finansowych i bezpieczeństwa narodowego. Pomógł stworzyć dwupartyjny European Union Caucus i reprezentował Stany Zjednoczone w delegacjach na całym świecie. Schwab jest niedawnym stypendystą Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w zakresie Chin, a także był stypendystą w zakresie polityki zagranicznej w Woodrow Wilson Center for International Scholars oraz Council on Foreign Relations. Studiował w United States Naval War College, na Uniwersytecie Harvarda, w Wharton School, na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Chicago, Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa oraz w Massachusetts Institute of Technology. Przez ponad dwadzieścia lat służył jako licencjonowany kapitan w Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych.

W ramach współpracy z Fundacją Znanieckiego odbyło się 29 listopada spotkanie dr hab. Michałem Nowosielskim z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, w którym wzięła udział prof. dr hab. Dorota Praszałowicz, z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz prof. UAM dr hab. Marek Nowak z Wydziału Socjologii UAM, spotkanie poprowadził dr Jacek Kubera z Wydziału Socjologii UAM. Spotkanie miało formę seminarium, zatytułowanego „Badanie organizacji imigranckich – nowe perspektywy i stare dylematy. Wokół książki Michała Nowosielskiego i Mariusza Dzięglewskiego „Polskie organizacje imigranckie w Europie. W poszukiwaniu nowego modelu”. Wydarzenie stanowi część cyklu seminariów organizowanych w stulecie założenia w Poznaniu Instytutu Socjologicznego, funkcjonującego od 1928 r. jako Polski Instytut Socjologiczny. Był on ogólnokrajową, posiadającą oddziały w innych miastach, organizacją naukową, która prowadziła działalność badawczą, organizacyjną i współpracowała z podobnymi placówkami na świecie. Jej zasługą była integracja socjologicznie zorientowanych badaczy i badaczek z różnych ośrodków naukowych w Polsce, o różnych tradycjach i paradygmatach, co odzwierciedlały m.in. publikowane przez Instytut monografie, a także artykuły zamieszczane w jego „Przeglądzie Socjologicznym". Do udziału zapraszają Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego, Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Polskie Towarzystwo Socjologiczne (Oddział Poznański) oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Tematyce latynoamerykańskiej poświęcone były kolejne dwa spotkania. Pierwsze w nich dotyczyło wyborów w Ameryce Łacińskiej 2021 Elections in Latin America i odbyło się 9 grudnia 2021, zorganizowane zostało przez Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego. W 2021 roku w dziesięciu krajach Ameryki Łacińskiej odbędą się wybory, w pięciu z nich zostaną wybrani prezydenci. W spotkaniu wzięły udział trzy badaczki: dr Ieva Giedraitytė, Uniwersytet Wileński, dr Zuzanna Kowalczyk, Uniwersytet Łódzki oraz dr Magdalena Lisińska, Uniwersytet Jagielloński.

Dr Zuzanna Kowalczyk przedstawiła referat Wind of change or more of the same? What do election results in Central America tell us about the future of the region. Dr Kowalczyk jest doktorem nauk politycznych i Autorką szeregu specjalistycznych publikacji. Jej głównym obszarem specjalizacji są systemy polityczne, demokratyzacja i transformacja, a także przyszłość i konsolidacja stabilnych rządów demokratycznych w Ameryce Środkowej. Badania dr Kowalczyk obejmują również destabilizujący wpływ zorganizowanych grup przestępczych na systemy polityczne Ameryki Środkowej oraz ich (nie)stabilność.

Dr Ieva Giedraityte przedstawiłe referat Venezuelan mega-elections: what has happened and what now? Dr Giedraityte jest doktorem nauk politycznych (Uniwersytet Wileński, 2021) i magistrem studiów latynoamerykańskich (Uniwersytet w Barcelonie, 2010). Jej zainteresowania badawcze obejmują działania zewnętrzne UE, studia latynoamerykańskie (z naciskiem na Amerykę Środkową) oraz współpracę rozwojową. Dr Giedraityte spędziła kilka lat pracując jako stażystka w różnych organach UE zajmujących się współpracą rozwojową (DG DEVCO oraz w Delegacji UE w Hondurasie).

Dr Magdalena Lisińska przedstawiła referat 2021 legislative elections in Argentina - implications for the current political situation. Dr Lisińska jest doktorem nauk politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze obejmują argentyńską politykę wewnętrzną i zagraniczną, stosunki międzynarodowe na półkuli zachodniej oraz wyzwania bezpieczeństwa w Ameryce Łacińskiej, w tym głównie przestępczość zorganizowaną.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron