Wizyta i wykłady dr Amurabiego Pereiry de Oliveiry

Doktor Amurabi Pereira de Oliveira był badaczem wizytującym w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w październiku 2021 roku. Oliveira jest doktorem socjologii, oraz pracuje na Wydziale Socjologii i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Federalnym Santa Catarina, Brazylia. Doktor socjologii, wykładowca na Wydziale Socjologii i Nauk Politycznych Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Brazylii. Jego zainteresowania badawcze dotyczą nauczania socjologii, historii nauk społecznych, antropologii edukacji, etnografii oraz religii w Brazylii.

W ramach swojego pobytu poprowadził kurs Interpretacje społeczeństwa brazylijskiego, przygotowany dla studentów naszego Instytutu oraz uczestników Otwartych Spotkań Akademickich (OSA), którego celem było zaangażowanie studentów w dyskusję nad kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi społeczeństwa i kultury brazylijskiej. Doktor Oliveira w trakcie swojego pobytu przeprowadził badania na temat rozwoju ruchów konserwatywnych w Polsce i ich wpływu na działalność akademicką. Choć przeprowadzone badania miały charakter wstępny, to udało się przeprowadzić kilka wywiadów z wykładowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także dokonać kwerendy i zgromadzić literaturę przedmiotu, co zaowocuje dalszymi, pogłębionymi badaniami.

Wizyta ta odbyła się w ramach współpracy w Programie Grupy Coimbra i była niezwykle owocna. Poza wymianą akademicką i kulturalną pomiędzy wykładowcą i studentami jej wynikiem było zaproszenie dr Moniki Sawickiej do poprowadzenia kursu online na wydziale dr Oliveiry (Uniwersytet Federalny Santa Catarina). Kurs odbył się w okresie od połowy października do połowy listopada 2021 r i spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów tamtejszej uczelni. Udało się także opracować we wstępnej formie trzy teksty artykułów, odzwierciedlających dyskusje prowadzone ze studentami, którzy partycypowali w kursie dr Oliveiry. Zostaną one wkrótce złożone do publikacji w czasopismach recenzowanych. Mamy także nadzieję, na dalszą współpracę i wymianę instytucjonalną poprzez uruchomienie programu mobilności studentów między Uniwersytetem Jagiellońskim a Federalnym Uniwersytetem Santa Catarina.