Kącik Dyrekcji Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Drodzy Państwo,

Bardzo się cieszymy, że możemy Wam przekazać drugie wydanie Newslettera IAiSP. Biuletyn powstał w ubiegłym roku jako kolejna – obok naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – platforma informująca o instytutowych wydarzeniach, osiągnięciach i projektach. W bieżącym wydaniu przeczytacie między innymi o sukcesach kadry akademickiej w pozyskiwaniu finansowania na nowe projekty badawcze oraz o reaktywowaniu naszego autorskiego i cieszącego się zainteresowaniem programu „Lekcja z klasą”. Znajdziecie także informacje o nagrodach za najlepsze prace magisterskie dla naszych studentów oraz o spotkaniach ze znanymi absolwentami IAiSP.

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę dydaktyczną, uruchomiliśmy w ubiegłym roku program instytutowych mini-grantów dydaktycznych dla pracowników przeznaczonych na przygotowanie nowych, atrakcyjnych kursów poświęconych aktualnym problemom. Pierwsze granty już dwukrotnie zostały przyznane, a ich efekty w postaci nowych wykładów i konwersatoriów zobaczycie już w przyszłym roku akademickim. Do współpracy dydaktycznej zapraszamy także praktyków i znanych ekspertów. W kończącym się semestrze zainaugurowaliśmy „Warsztaty dziennikarskie” prowadzone przez red. Kamila Tureckiego (o spotkaniu na temat jego książki możecie również przeczytać w tym Newsletterze). W nadchodzącym semestrze, wśród oferowanych w naszym Instytucie fakultetów, znajdzie się także kurs „Transatlantic Diplomacy after 1989”, realizowany w ramach M.A. in TransAtlantic Studies, ale dostępny także dla studentów amerykanistyki studiów magisterskich. Kurs poprowadzi Daniel Fried – wieloletni pracownik U.S. Foreign Service i były ambasador USA w Polsce.

Otwarci jesteśmy na zagranicznych gości, w tym zwłaszcza na visiting professors. W kończącym się semestrze, w ramach programu Coimbra Group, gościł w naszym Instytucie dr Amurabi Pereira de Oliveira z Zakładu Socjologii i Nauk Politycznych Federalnego Uniwersytetu Santa Catarina w Brazylii.

Chcemy również kontynuować dobrą współpracę z kołami naukowymi i zachęcać je do dalszego rozwoju i jeszcze większej aktywizacji, także poprzez programy realizowane na poziomie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych w ramach Inicjatywy Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Życzymy przyjemnej lektury kolejnego numeru Newslettera!

Dyrekcja Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych