Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210506

VIII Festiwal Kultury Kanadyjskiej

Data: 06.05.2021 - 07.05.2021
Czas rozpoczęcia: 11.00
Miejsce: MS Teams
Organizator: Koło Naukowe Amerykanistyki UJ, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ
Kontakt: dniamerykanskie@gmail.com
Witryna internetowa: https://fb.me/e/203iHEOmL

Odcienie Kanadyjskiej Mozaiki - relacje rasowe i etniczne we współczesnej Kanadzie

Koło Naukowe Amerykanistyki UJ, we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, ma przyjemność zaprosić na ósmą już edycję Festiwalu Kultury Kanadyjskiej, którego głównym punktem będzie studencko-doktorancka konferencja naukowa. W tym roku chcemy podjąć temat relacji między- i wewnątrz rasowych oraz etnicznych wielokulturowej Kanadzie. Tegoroczna konferencja odbędzie się online w dniach 6-7 maja 2021 roku na platformie Microsoft Teams.

Kanada jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo i etnicznie państw na świecie. Jej obszar, zamieszkiwany przez Pierwsze Narody i Inuitów, kolonizowany przez Francuzów i Brytyjczyków, z czasem stawał się ziemią obiecaną dla imigrantów z całego świata. W wyniku licznych fal migracyjnych oraz dzięki prekursorskiej polityce wielokulturowości, powstała Kanada jaką znamy dzisiaj: różnorodna i kolorowa, pełna przedstawicieli wielu kultur, języków i religii.

Na świecie Kanada znana jest ze swej otwartości, praworządności i etnicznego zróżnicowania mieszkańców. Chcemy zweryfikować te opinie i poznać realia. Interesują nas formy i charakter ciągle trwających rozliczeń z kolonialną przeszłością oraz podejmowanych obecnie prób zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone ludności rodzimej: za szkoły rezydencjalne, przesiedlenia, odbieranie dzieci i ziemi, za przymusowe sterylizacje. Coraz częściej pojawiają się głosy wskazujące na przejawy rasizmu m.in. w polityce zdrowotnej, opiece społecznej czy działaniach policji. Powstają kontrowersyjne projekty ustaw o areligijności i świeckości sfery publicznej w Quebecu. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Czy obecny premier Kanady Justin Trudeau rzeczywiście jest uosobieniem progresywnych ideałów? Jak wygląda życie w rezerwatach i na dalekiej Północy? Czym jest The REDress Project i na czym polega kryzys Missing and Murdered Indigenous Women and Girls? Jak funkcjonuje system przyjmowania uchodźców? Jaki wpływ na Kanadę mają protesty ruchu Black Lives Matter organizowane w USA oraz jak wygląda kanadyjski dyskurs publiczny na temat rasizmu i tolerancji? Czy publikacje i wypowiedzi Jordana Petersona są objawem rodzącego się sprzeciwu wobec poprawności politycznej i zmian kulturowych? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego wśród mniejszości rasowych i etnicznych oraz jak pandemia COVID-19 dotknęła poszczególne społeczności żyjące w Kanadzie? Jak w kanadyjskiej mozaice kulturowej odnajduje się tamtejsza polska diaspora? Na czym polega specyfika kanadyjskiej wieloetniczności i wielokulturowości? Czy Kanada zmaga się z takimi samymi problemami jak jej sąsiad zza południowej granicy? Na te i wiele innych pytań będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas Festiwalu Kultury Kanadyjskiej.

Wydarzenia towarzyszące:

Pliki do pobrania
Program VIII FKK