Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20201103

XII Dni Kultury Amerykańskiej

Data: 03.11.2020 - 05.11.2020
Miejsce: Online
Organizator: Koło Naukowe Amerykanistyki UJ, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ
Kontakt: dniamerykanskie@gmail.com
Witryna internetowa: https://fb.me/e/5IzeDYOpW

Demokraci vs. Republikanie

Koło Naukowe Amerykanistyki UJ ma przyjemność zaprosić na XII edycję studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Dni Kultury Amerykańskiej, która odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2020 r.

W tym roku tematem konferencji będą Partia Republikańska i Demokratyczna, będące odzwierciedleniem amerykańskiego konserwatyzmu i liberalizmu w polityce, historii i kulturze USA. Podczas tworzenia się państwowości amerykańskiej szybko uformowały się również skrajne ugrupowania polityczne bazujące na różnych wizjach dalszego rozwoju młodego państwa. Na przestrzeni lat wykształcił się także charakterystyczny dla Stanów Zjednoczonych system dwupartyjny. Jego szczególny charakter determinuje życie polityczne kraju, ograniczając polityczną rywalizację do stronnictw Demokratów i Republikanów, polaryzując jednocześnie społeczeństwo amerykańskie.

Podczas konferencji zajmiemy się nie tylko polityką, ale także kwestiami kulturowymi i społecznymi wpływającymi na dominację tych nurtów politycznych w poszczególnych miejscach i okresach oraz ich wpływu na amerykańską i globalną społeczność.
 
Zapraszamy do zgłaszania propozycji referatów, które mogą poruszać zagadnienia takie jak:
 • Wojny kulturowe,
 • Skrajne frakcje partyjne,
 • Polaryzacja społeczna w USA,
 • Relacje między kulturą a polityką w USA
 • Partie wobec wojen i interwencji militarnych,
 • Ewolucja amerykańskich partii politycznych,
 • Rola niezależnych kandydatów i trzecich partii w wyborach,
 • Prawica religijna,
 • Radykalizacja programów partii politycznych,
 • Komunizm i faszyzm w Stanach Zjednoczonych,
 • Strategie wyborcze i geografia wyborcza,
 • Amerykański progresywizm,
 • Upolitycznienie amerykańskich mediów, i wiele innych
 
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, dlatego też pragniemy serdecznie zaprosić na nią nie tylko amerykanistów, ale również politologów, kulturoznawców, socjologów, badaczy stosunków międzynarodowych, filozofów oraz przedstawicieli innych dyscyplin w ramach nauk społecznych i humanistycznych. Zachęcamy do uczestnictwa studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich - zarówno polskich, jak i zagranicznych.
 
Zainteresowanych czynnym uczestnictwem w konferencji prosimy o wypełnienie formularza do dnia 20 października. Czekamy na prezentacje również w języku angielskim. Z autorami przyjętych referatów skontaktujemy się najpóźniej do 25 października. Długość prezentacji nie powinna przekraczać 10-15 minut. Osoby, których referaty zostaną przyjęte będą zobowiązane uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 30 zł maksymalnie do dnia 31 października 2020 roku włącznie. Pozostałe osoby zainteresowane Dniami Kultury Amerykańskiej zachęcamy do śledzenia fanpage’a na Facebooku. Udział w konferencji w roli słuchacza jest bezpłatny.
 
W ramach konferencji każdego wieczoru odbędzie się dodatkowe wydarzenie, na które serdecznie zapraszamy. W razie pytań i wątpliwości dotyczących XII Dni Kultury Amerykańskiej zapraszamy do kontaktu poprzez fanpage oraz pod adresem dniamerykanskie@gmail.com . Informacje na temat wydarzenia będą na bieżąco publikowane na naszym facebooku.
Dni Kultury Amerykańskiej organizowane są we współpracy Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.
Do zobaczenia w Krakowie!