Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

20211216

Miejsca w mieście. Życie codzienne oraz percepcja przestrzeni przez ukraińskie migrantki w Poznaniu

Date: 16.12.2021
Start Time: 10.00
Place: Zoom
Organiser: Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu

Kamila Juruć - absolwentka Architektury na Wydziale Politechniki Poznańskiej oraz Spatial Strategies na Weißensee Academy of Art Berlin. Oprócz pracy w berlińskim biurze architektonicznym, prowadzi badania na temat wpływu migracji na rozwój miast, relacji kobiet z przestrzenią miejską oraz szeroko pojętą socjologią miast. Aktualnie zajmuje się także społecznym projektem Operation Himmelblick, którego celem jest krytyka gentryfikacji oraz komercjalizacji przestrzeni publicznych w Berlinie.

Niniejszy referat ukazuje badania na temat percepcji oraz świadomości przestrzennej ukraińskich migrantek żyjących w Poznaniu. Na podstawie ich codziennych doświadczeń autorka pokazuje z jednej strony, jakie są wyzwania i oczekiwania związane z ich życiem w Polsce. Z drugiej strony przedstawia zaś, jak im się mieszka w nowej przestrzeni, jak z niej korzystają i czy czują się tu bezpiecznie. Jaki wpływ na ich życie ma ilość nowej, ukraińskojęzycznej infrastruktury, która powstała w Poznaniu na przełomie lat 2015 - 2020, a także jakie znaczenie ma miasto, w którym aktualnie przebywają. W polskim środowisku akademickim wciąż brakuje kompleksowych opracowań na temat wpływu migracji na rozwój miast. Co więcej - feministyczne ujęcie migracji jest także dość rzadko przedstawiane. Wobec tego niniejszy projekt zwraca szczególną uwagę na relacje społeczne i przestrzenne ukraińskich kobiet zamieszkałych w Polsce. Głównym elementem badawczym, oprócz wywiadów, są także ręcznie narysowane mapy Poznania, stworzone przez Ukrainki. Otóż, dzięki tej metodzie autorce udało się odkryć w jaki sposób kobiety poruszają się po mieście, jakie są ich formy spędzania wolnego czasu, a także które miejsca w mieście są dla nich ważne oraz wyjątkowe. Dzięki tej technice badawczej okazało się, że to co narysowane jest znacznie bardziej bogate i szczegółowe, niż to co powiedziane.

 

Link do spotkania dostępny po rejestracji: https://forms.gle/ebjSovorYDjSqZYt6

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.