Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Patrycja Obszarska

Amerykanistyka nauczyła mnie krytycznego myślenia, szukania i weryfikowania informacji, wrażliwości na indywidualne potrzeby ludzi oraz wysokiego poczucia świadomości społecznej.

Czy studia w Instytucie miały jakiś wpływ na Twoją obecną aktywność zawodową?

Jak najbardziej. Rozpoczęłam aktywność zawodową na drugim roku studiów i już wtedy udało mi się objąć stanowisko mocno związane z naukowymi i osobistymi zainteresowaniami – zajmowałam się asystą przy procesie imigracyjnym międzynarodowych klientów. Mogłam wykorzystać wiedzę, którą zdobyłam podczas studiów w zakresie migracji oraz kompetencji międzykulturowych, ponieważ studia amerykanistyczne kładą na te dziedziny duży nacisk. Na praktyki absolwenckie natomiast dostałam się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie. Również i ten kierunek, jak i zainteresowanie dyplomacją, zrodziły się z doświadczenia studiowania w IAiSP.

Czy sądzisz, że wiedza i umiejętności, które zdobyłaś na studiach są przydatne na rynku pracy?

Zdecydowanie tak. Amerykanistyka nauczyła mnie krytycznego myślenia, szukania i weryfikowania informacji, wrażliwości na indywidualne potrzeby ludzi oraz wysokiego poczucia świadomości społecznej. Ponadto szeroki zakres proponowanych kursów pozwolił mi na rozwijanie dodatkowych zainteresowań i umiejętności, związanych np. z polityką, historią lub sztuką.

Dlaczego wybrałaś nasze studia?

Już od gimnazjum wiedziałam, że chcę studiować amerykanistykę na UJ. Byłam i jestem nadal zafascynowana historią, dziedzictwem i kulturą Stanów Zjednoczonych.  Dodatkowo zainteresowały mnie zagadnienia społeczne, takie jak migracje, dyskryminacja rasowa i inne formy wykluczenia lub nierówności, które również są wnikliwie objęte programem studiów.

Czy kończąc studia wiedziałaś, co chcesz robić i na ile udało ci się to zrealizować?

Wiedziałam, że chcę się dalej kształcić oraz zdobywać doświadczenie w środowisku międzynarodowym.  Obie te rzeczy udało mi się zrealizować, dodatkowo jestem zainspirowana do połączenia ich i aplikowania na studia za granicą.

Jak wspominasz studia? Co Ci się najbardziej podobało?

Studia wspominam bardzo miło. Moja grupa składała się z wyjątkowo uprzejmych i otwartych osób, dzięki czemu na zajęciach panowała swobodna atmosfera. W studiowaniu pomagała też obecność fantastycznych Pań z sekretariatu, ponieważ zawsze służyły kompetentną informacją i pomocą w rozwiązywaniu ewentualnych problemów czy formalności. Najbardziej podobał mi się wysoki poziom zajęć akademickich oraz doskonałe, rzetelne przygotowanie do nich prowadzących, co niezwykle sobie ceniłam. Idąc na wykład lub ćwiczenia, zawsze wiedziałam, że będzie to dobrze wykorzystany czas. Praktycznie nigdy ich nie opuszczałam!

Czy spotkałaś pracownika naukowego, który Cię zainspirował i ukierunkował?

Trudno byłoby w tym miejscu wymienić jedną osobę, ponieważ kadra Instytutu składa się z wielu pełnych pasji, profesjonalizmu i życzliwości osób. Znaczna większość prowadzących, z którymi miałam zajęcia, czymś mnie zainspirowała. Jedną z pierwszych wykładowczyń, których wykłady uwielbiałam już na pierwszym roku, była Pani Profesor Magdalena Paluszkiewicz-Misiaczek. Na późniejszych etapach studiowania chętnie zdobywałam wiedzę na ćwiczeniach Pani Doktor Agnieszki Stasiewicz-Bieńkowskiej oraz Pana Doktora Tomasza Soroki, ponieważ zajęcia te zawsze były doskonale przygotowane. Pisząc pracę licencjacką, ceniłam sobie pomoc mojego promotora Pana Profesora Pawła Laidlera, który z zaangażowaniem, otwartością i wyjątkową cierpliwością pozwalał nam na zgłębianie swoich naukowych zainteresowań, choć było to utrudnione przez wówczas zdalną formę studiów.  Ciepło wspominam również zajęcia dotyczące Ameryki Łacińskiej z Panią Doktor Martą Kanią. Moje zainteresowania zawsze kierowały się ku Stanom Zjednoczonym, jednak pasja Pani Doktor była niezastąpiona i rozbudzająca ciekawość. Mogłabym jednak w tym miejscu wspomnieć o wielu inspirujących osobach, którym jestem do dziś bardzo wdzięczna za zaangażowanie.

Czy byłaś zaangażowana w działalność studencką, np. koła naukowego, samorządu etc.? Jeśli tak, to jak oceniasz to doświadczenie?

Dwukrotnie angażowałam się w pomoc przy organizacji Dyktanda Krakowskiego, czyli projekcie Wydziału Polonistyki mającym miejsce co roku w Auditorium Maximum. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Opublikowałam również swój tekst dotyczący piosenki „Moon River” na oficjalnym blogu naszego kierunku. Dodatkowo brałam udział jako wolontariuszka w festiwalu filmowym OFF Camera, co fantastycznie wspominam, ponieważ miałam okazję obejrzeć mnóstwo świetnych filmów w wielu klimatycznych krakowskich kinach, a do tego nauczyć się zasad funkcjonowania takich kulturalnych wydarzeń.

Jak wyglądało życie studenckie i towarzyskie? Czy zawarte wówczas znajomości i przyjaźnie trwają do dzisiaj?

Moja grupa składała się z mniej niż dwudziestu osób, zatem wszyscy się znaliśmy. Z każdym można było porozmawiać lub spędzić czas, a praca w grupach również nie była problemem. Po zajęciach często spotykaliśmy się ze znajomymi w różnych krakowskich miejscach, których jest naprawdę sporo, więc życie towarzyskie ma w tym mieście duży potencjał. Co więcej, grupa „All in UJ” organizuje dla studentów i studentek wiele dodatkowych aktywności, jak wyjścia do teatru lub wieczory karaoke, gdzie można spędzić czas z koleżankami i kolegami lub poznać nowe osoby. Można też samemu zaangażować się w tworzenie takich wydarzeń. Wiele moich znajomości przetrwało i mamy dobry kontakt do dziś, co mnie niezwykle cieszy.

Z perspektywy czasu, co doradziłabyś naszym obecnym i przyszłym studentom?

Aby przykładali się do nauki, nawet kiedy wydaje się to nieobowiązkowe. Dzięki temu wiedza nie tylko zostaje z nami na dłużej, ale także możemy ją aktywnie łączyć z innymi nowymi wiadomościami z różnych zakresów, co sprawia, że studia amerykanistyczne stają się jeszcze bardziej fascynujące.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Moje plany na przyszłość to przede wszystkim dalsze kształcenie akademickie oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego w międzynarodowych środowiskach. Naukowo najbardziej interesuje mnie wczesna historia Stanów Zjednoczonych, czasy prohibicji oraz zagadnienia związane z wykluczeniem i dyskryminacją mniejszości. Po zajęciach chętnie chodzę do teatru, maluję, uczę się języków obcych i bawię się z moim pieskiem.

Informacje o absolwentce:

  • lata studiów: 2017-2020
  • kierunek: amerykanistyka (licencjat)
  • obecne zajęcie: staż w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie