Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kamil Turecki

Na studiach kładzie się duży nacisk na różnego rodzaju prezentacje i przemówienia, czyli coś, czego brakowało w szkole podstawowej i liceum. Taka umiejętność przydaje się w każdej pracy, szczególnie takiej, której wyniki zależą od relacji z innymi ludźmi.

Czy studia w Instytucie miały jakiś wpływ na Twoją obecną aktywność zawodową?

Amerykanistyka dała mi wiedzę na temat USA, Kanady i Ameryki Łacińskiej. Dziś mogę wykorzystać ją w codziennej pracy zawodowej jako dziennikarz ds. międzynarodowych. Od zawsze chciałem pracować przy czymś związanym z szeroko rozumianą Ameryką.

Czy sądzisz, że wiedza i umiejętności, które zdobyłeś na studiach jest przydatna na rynku pracy?

Na studiach kładzie się duży nacisk na różnego rodzaju prezentacje i przemówienia, czyli coś, czego brakowało w szkole podstawowej i liceum. Taka umiejętność przydaje się w każdej pracy, szczególnie takiej, której wyniki zależą od relacji z innymi ludźmi.

Dlaczego wybrałeś nasze studia?

Ze względu na zainteresowanie geografią, historią i kulturą USA.

Czy kończąc studia wiedziałeś co chcesz robić i na ile udało ci się to zrealizować?

Tak, już na studiach wiedziałem, co chcę w życiu robić. Udało mi się to w 100 proc.

Jak wspominasz studia? Co Ci się najbardziej podobało?

Lokalizacja na Rynku Głównym, atmosfera na studiach, podejście i wiedza kadry naukowej. Spotkałem na swojej drodze wielu ciekawych, mądrych i wartościowych ludzi.

Czy spotkałeś pracownika naukowego, który Cię zainspirował i ukierunkował?

Inspiracją do sięgania wyżej i dalej był z pewnością prof. P. Vaughan, z którym mam kontakt do dziś. Bardzo dobrze wspominam też współpracę np. z drem hab. Ł. Kamieńskim, drem M. Fatalskim, drem hab. R. Rybkowskim, prof. P. Laidlerem czy dr hab. M. Modrzejewską i dr A. Bartnik.

Czy byłeś zaangażowany w działalność studencką, np. koła naukowego, samorządu etc.? Jeśli tak, to jak oceniasz to doświadczenie?

Wcześnie rozpocząłem pracę zawodową, dlatego niestety nie miałem wiele czasu, żeby zaangażować się w działalność koła naukowego czy samorządu.

Jak wyglądało życie studenckie i towarzyskie? Czy zawarte wówczas znajomości i przyjaźnie trwają do dzisiaj?

Lokalizacja studiów na Rynku Głównym na pewno sprzyjała integracji. Kraków ma niepowtarzalny klimat do studiowania. Do dziś utrzymuję kontakt z wieloma kolegami i koleżankami z roku.

Z perspektywy czasu, co byś doradził naszym obecnym i przyszłym studentom?

John F. Kennedy powiedział w słynnym przemówieniu: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Nie pytaj Kolego czy Koleżanko, co Instytut może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Instytutu i przy okazji dla siebie. Warto się starać. Przynosi to efekty w przyszłości w pracy. A wspomnienia są bezcenne!

Informacje o absolwencie:

- autor książki: "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center", Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Spółka z o.o., Warszawa 2021;

- 2014-2016 - gospodarz programu „Ustalmy Jedno – Świat” o sprawach międzynarodowych;

- 2016-2017 - prowadzący i wydawca codziennego serwisu informacyjnego Onet24;

- autor wielu wywiadów, m.in. z byłą sekretarz stanu USA Madeleine Albright, snajperem, który zabił Osamę bin Ladena, byłym dyrektorem CIA Michaelem V. Haydenem, uciekinierką z Korei Północnej, czy obrońcą osadzonych w Guantanamo;

- współautor reportażu multimedialnego z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego i z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej;

- dzięki serii publikacji dziennikarza grupa Polaków otrzymała 1,5 mln dolarów odszkodowania za pracę w toksycznych warunkach przy oczyszczaniu terenów po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku;

- oordynator akcji #HelpYemen, której celem była zbiórka pieniędzy na mieszkańców Jemenu. To kraj zmagający się z największą obecnie katastrofą humanitarną na świecie. Zebrana kwota to 230 tys. zł.

  • hobby/pasje/zainteresowania: sport (głównie żużel), salsa kubańska, książki, muzyka, kino, motoryzacja