Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Andrzej Kohut

Studia to był czas, który ukształtował moje zainteresowania, dał możliwości do rozwoju. Podobała mi się ogromna różnorodność zajęć – dzięki szerokiemu wyborowi fakultetów każdy student mógł samodzielnie kształtować swoją ścieżkę.

Co pozostawił po sobie czas studiów w Instytucie Twoich wspomnieniach? Jakie skojarzenia, obrazki, wrażenia przychodzą Ci na myśl?

Widok z okna na Rynek Główny i morderczo strome, drewniane schody. Wyjątkowo sympatyczne panie w sekretariacie. Ale przede wszystkim zajęcia, na które chodziło się nie z obowiązku, a z ciekawości.

Czy studia w Instytucie miały jakiś wpływ na Twoją obecną aktywność zawodową?

Obecnie zajmuję się sprawami międzynarodowymi w Klubie Jagiellońskim, nadzorując i prowadząc międzynarodowy dział portalu. Oprócz tego współprowadzę youtube’owy kanał Klubu (gdzie często poruszam wątki amerykańskie) i prowadzę podcast „Po amerykańsku”, w którym opowiadam o amerykańskiej polityce. Udzielam również komentarzy dotyczących Stanów Zjednoczonych w mediach. Nawet krótki przegląd moich aktywności jest więc wyjątkowo mocnym potwierdzeniem, że studia w IAiSP ukierunkowały moją zawodową karierę i to na wielu poziomach: na przykład już w czasach studenckich współprowadziłem program radiowy poświęcony Stanom Zjednoczonym (np. kolega, z którym tworzyłem ten projekt, Maciej Smółka, do dziś jest związany z instytutem).

Czy sądzisz, że wiedza i umiejętności, które zdobyłeś na studiach są przydatne na rynku pracy?

Zdecydowanie tak. Z oczywistych względów wciąż wykorzystuję wiedzę na temat USA zdobytą na studiach, choć to pewnie nie jest powszechne doświadczenie. Natomiast umiejętność krytycznego czytania źródeł, poszukiwania informacji, komunikowania się – to zasoby, które można wykorzystać w wielu miejscach.

Czy kończąc studia wiedziałeś, co chcesz robić i na ile udało ci się to zrealizować?

Kończąc studia, chciałem pracować w radiu – i to mi się nawet przez pewien czas udawało. Później był epizod z branżą reklamową. Wreszcie obecne zajęcie, z tych dotychczasowych chyba najbardziej dla mnie odpowiednie. Ale czy to koniec drogi? Po dotychczasowych doświadczeniach nauczyłem się nie przywiązywać przesadnie do swoich planów i zachowywać otwartość na możliwości, które się pojawiają. Czasami zupełnie nieoczekiwanie.

Jak wspominasz studia? Co Ci się najbardziej podobało?

Wspominam bardzo dobrze. Studia to był czas, który ukształtował moje zainteresowania, dał możliwości do rozwoju. Podobała mi się ogromna różnorodność zajęć – dzięki szerokiemu wyborowi fakultetów każdy student mógł samodzielnie kształtować swoją ścieżkę.

Czy spotkałeś pracownika naukowego, który Cię zainspirował i ukierunkował?

Dr Marcin Fatalski, który w znacznym stopniu odpowiada za moje zainteresowanie się sprawami międzynarodowymi. Prof. Patrick Vaughan, przedstawiający na swoich zajęciach bardzo szeroki kontekst kulturowy najnowszej historii USA. Dr hab. Paweł Laidler, udowadniający, że prawo nie musi być nudne. Zresztą wiedza z tych zajęć przydaje mi się do dziś. Te nazwiska pierwsze przyszły mi do głowy, ale prawdopodobnie ta lista powinna być o wiele dłuższa.

Czy byłeś zaangażowana w działalność studencką, np. koła naukowego, samorządu etc.? Jeśli tak, to jak oceniasz to doświadczenie?

Byłem w zarządzie Koła Naukowego Amerykanistyki, współorganizowałem Noc Wyborczą w 2012 roku, kolejne edycje Dni Kultury Amerykańskiej, zdaje się, że pomagałem również przy którymś Festiwalu Kultury Kanadyjskiej. Oprócz tego Halloween, St. Patrick's Day, Thanksgiving – czyli wszystkie te miłe, przedpandemiczne spotkania. Współtworzyłem i długi czas opiekowałem się cyklem Fireside Chats. Redagowałem amerykanistycznego bloga (który chyba istnieje do tej pory). Przez jakiś czas należałem również do samorządu. Tego rodzaju doświadczenia są znakomitym uzupełnieniem toku studiów, możliwością na rozwijanie własnych pasji, ale też zdobywania bardzo ważnych doświadczeń w organizacji wydarzeń, prowadzeniu spotkań, kontaktach z mediami itd.

Informacje o absolwencie:

  • lata studiów: 2010-2015
  • kierunek/specjalność: najpierw kulturoznawstwo, spec. Amerykanistyka, później Amerykanistyka, spec. Ameryka Północna
  • profil zawodowy: ekspert i publicysta Klubu Jagiellońskiego, współtwórca Klubotygodnika na Youtube, autor podcastu „Po amerykańsku”, autor publikacji Ameryka. Dom podzielony, Wydawnictwo Szczeliny (2022)
  • hobby/pasje/zainteresowania: żeby się im oddawać, trzeba dysponować wolnym czasem. Więc może kiedyś…