Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń

28-29 września 2023 r. – konferencja międzynarodowa „The Rise of the Digital Technocracy”

Pod koniec września ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ konferencja międzynarodowa „The Rise of the Digital Technocracy”.

Wydarzenie, w którym udział wzięli uczeni z całego świata, miało na celu przedstawienie stanu badań oraz debatę o społecznych konsekwencjach rozwoju technologii cyfrowych w kontekście narodzin technokracji – zdobywania przez rządy i korporacje bezprecedensowych możliwości wpływu na obywateli i ich zachowania w takich obszarach jak: polityka, społeczeństwo, bezpieczeństwo, edukacja, kultura.

Konferencja została zorganizowana w ramach grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki, otrzymała również dofinansowanie z Urzędu Miasta Krakowa i Banku Gospodarstwa Krajowego.

16 października 2023 r. – wykład dr Zulii Orozco „Search Collectives as a Driving Force Behind Social Change. The Case Study of Tijuana, Baja California”

Spotkanie poświęcone problemowi przestępczości zorganizowanej w Tijuanie (Meksyk). Prelegentką była dr Zulia Orozco z Universidad Autónoma de Baja California.

19 października 2023 r. – wykład dr Zulii Orozco „Madres Buscadoras como Motor de Cambio Social - El Caso de Tijuana, Baja California”

Spotkanie poświęcone problemowi przestępczości zorganizowanej w Tijuanie (Meksyk). Prelegentką była dr Zulia Orozco z Universidad Autónoma de Baja California.

24 października 2023 r. – warsztaty „Cross-border Necropolitics: The case study of CaliBaja”

Warsztaty prowadzone przez dr Zulię Orozco z Universidad Autónoma de Baja California i zorganizowane przez Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych. Studenci uczestniczyli w szeregu aktywności, w ramach których dekonstruowali i rekonstruowali koncepcję nekropolityki transgranicznej w regionie San Diego / Tijuana.

25 października 2023 r. - Día de los Muertos

Tegoroczne obchody meksykańskiego święta zmarłych obfitowały w różnorodne atrakcje, m.in. wykład inauguracyjny dr Anny Kaganiec-Kamieńskiej, tradycyjne malowanie czaszek i projekcję filmu „Coco”.

Imprezę zorganizowało Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ.

17 listopada 2023 r. – panel dyskusyjny „Od Rwandy do Ukrainy. Jak pomóc w powrocie z misji? Doświadczenia polskie, kanadyjskie i ukraińskie”

Dyskusja przeprowadzona w ramach zorganizowanego 17 listopada 2023 r. panelu dotyczyła pokojowych misji wojskowych, a także wyzwań wynikających z udziału w nich i powrotu do cywilnej rzeczywistości – w kontekście doświadczeń polskich, kanadyjskich i ukraińskich.

Inspiracją dla panelu była książka „Waiting for the First Light: My Ongoing Battle with PTSD” autorstwa Roméo Dallaire'a, kanadyjskiego generała pełniącego w latach 1993-1994 rolę głównodowodzącego siłami pokojowymi ONZ w Rwandzie (UNAMIR).

Wydarzenie zostało zorganizowane przez zespół przygotowujący w ramach Inicjatywy Doskonałości UJ polsko-ukraińskie tłumaczenie książki (pod kierownictwem dr hab. Magdaleny Paluszkiewicz-Misiaczek).

22 listopada 2023 r. – Thanksgiving

Jak co roku, Koło Naukowe Amerykanistyki UJ zorganizowało uroczyste obchody amerykańskiego Święta Dziękczynienia. Impreza odbyła się w Klubie pod Jaszczurami (Rynek Gł. 8).

23 listopada 2023 r. – debata „USA i Chiny wobec wojny na Bliskim Wschodzie”

Zorganizowana przez Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych oraz Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ debata miała na celu przedstawienie genezy obecnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz reakcji dwóch światowych mocarstw – Stanów Zjednoczonych Ameryki i Chińskiej Republiki Ludowej – na wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

W dyskusji udział wzięli: dr Marcin Fatalski, dr hab. Łukasz Fyderek, dr hab. Łukasz Gacek, prof. UJ, i prof. dr hab. Bogusław Pacek. Spotkanie moderował dr Michał Lipa.

5 grudnia 2023 r. – wykład dr. Luca Amplemana „Klęski żywiołowe i akcje ratunkowe w Kanadzie”

Celem wykładu było zapewnienie studentom narzędzi pozwalających lepiej rozszyfrować złożoność polityczną sytuacji kryzysowych i mobilizacji zasobów w sytuacji globalnego zagrożenia. W tym kontekście doświadczenia kanadyjskie dostarczają wielu ciekawych i ważnych materiałów i instrukcji.

Wydarzenie odbyło się w budynku WSMiP przy ulicy Reymonta 4.

7 grudnia 2023 r. – wykład Julii Velisone „Media and politics in electoral times. Discourses and actors of the right wings in present-day Argentina (2019-2023)”

Wykład dotyczył konsekwencji wyboru na nowego prezydenta Argentyny radykalnie prawicowego kandydata, który nie tylko przedstawił radykalny program gospodarczy i reformę państwa, ale także zmodyfikował scenariusz polityczny i jego relacje ze zdecydowaną większością obywateli. Aby zrozumieć to zjawisko, prelegentka zaproponowała spojrzenie wstecz na 40 lat nieprzerwanej demokracji w Argentynie, a zwłaszcza na rozwój prawicowego sektora politycznego, który umożliwił jej pierwsze demokratyczne zwycięstwo w 2015 r.

Wydarzenie odbyło się w budynku WSMiP przy ulicy Reymonta 4.

8 grudnia 2023 r. – wykład Teresy Buczkowskiej „Irish migrant integration programs. Between the State agenda and grassroots resistance”

Problematyka wykładu objęła przegląd irlandzkich programów integracyjnych zainicjowanych przez państwo, a także interwencji społeczeństwa obywatelskiego i grup obywatelskich, mających na celu zmianę budzących wątpliwości obszarów, w tym m.in. praw kobiet i dzieci, relokacji i przyjmowania uchodźców oraz praw wyborczych migrantów.

Wydarzenie odbyło się w budynku WSMiP przy ulicy Reymonta 4.

13-14 grudnia 2023 r. – 14. Dni Kultury Amerykańskiej „Dwie dekady amerykańskiej dyplomacji”

W dniach 13-14 grudnia 2023 r. odbyła się 14. edycja Dni Kultury Amerykańskiej. DKA są sztandarowym eventem Koła Naukowego Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizowanym już od 2008 r. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiegała pod hasłem „Dwie dekady amerykańskiej dyplomacji” i poświęcona była niezwykle istotnym zagadnieniom polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych oraz jej wpływu na kształt globalnych relacji międzynarodowych.

W ramach DKA przeprowadzono spotkanie z Konsul Generalną Stanów Zjednoczonych, panią Erin Nickerson. Jego tematem była dyplomacja w erze globalnych zmian ekonomicznych, zaś wśród kwestii poruszonych w dyskusji omówiona została rola współpracy oraz dyplomacji w rozwijaniu interesów państwa na arenie międzynarodowej, a także wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, w celu usprawnienia prac logistycznych i budowania sieci bezpieczeństwa.

15 grudnia 2023 r. – panel „Challenges and Opportunities of the Polish Migration Policy”

W dyskusji panelowej na temat polskiej polityki migracyjnej udział wzięły przedstawicielki świata uniwersyteckiego – dr Karolina Czerska-Shaw (UJ), instytucji publicznych – Irmina Czysnok (Małopolski Urząd Wojewódzki) i aktywizmu społecznego – Nastya Podorozhnya („Martynka”).

Organizatorem spotkania było Koło Naukowej Migracji Międzynarodowych UJ. Wydarzenie odbyło się w budynku WSMiP przy ulicy Reymonta 4.

16 grudnia 2023 r. – wydziałowa „Szlachetna Paczka”

Od szeregu już lat grudniową tradycją Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego jest udział w akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”, której celem jest dostarczenie potrzebującym pomocy w okresie przedświątecznym. W akcję zaangażowało się wielu pracowników i studentów Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych. Dzięki ofiarności społeczności Wydziału, w tym roku udało się skompletować 28 pakietów z darami, które przewieziono do magazynu „Szlachetnej Paczki”. Przekazane wsparcie obejmowało m.in. ciepłą odzież, kołdry, sprzęt gospodarstwa domowego, chemię gospodarczą i żywność.

Koordynatorką akcji była p. Anna Kasperska, Przewodnicząca Koła Naukowego Amerykanistyki UJ.

9 stycznia 2024 r. – wykład dr. Piotra Podemskiego „All Things to All People. The Italian American Experience”

Wykład dr. Podemskiego dotyczył ewolucji różnorodnych doświadczeń włosko-amerykańskich w USA, symbolizowanej przez zmieniający się charakter obchodów Dnia Kolumba.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

18 stycznia 2024 r. – seminarium „Literatura engajada no Brasil: Depoimento dos escritores negros”

W wydarzeniu udział wzięli eksperci, którzy jako badacze i aktywiści zajmują się historią i literaturą afro-brazylijską: Roberta Renoir Santos Fumero z Universidade Federal Rural w Rio de Janeiro, Magdalena Walczak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mateusz Czarnota z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Seminarium poprowadziła dr Monika Sawicka. Wydarzenie odbyło się w budynku WSMiP przy ulicy Reymonta 4.

25 stycznia 2024 r. – wykład prof. Amurabiego Oliveiry „Forgetfulness as an Institutional Policy: The case of Palmares Foundation during the government of Jair Bolsonaro (2019-2022)”

Fundacja Palmares powstała w 1988 roku podczas obchodów stulecia zniesienia niewolnictwa w Brazylii. Od tego czasu odgrywa kluczową rolę w pamięci afro-brazylijskiej oraz w formułowaniu polityk publicznych w tej dziedzinie. Wybór Jaira Bolsonaro w 2018 r. stanowił punkt zwrotny dla Fundacji do tego stopnia, że zaczęła ona być wykorzystywana jako przestrzeń szerzenia koncepcji debaty rasowej, która odzwierciedla wizję ruchów konserwatywnych w Brazylii.

Wykład dr. Oliveiry stawia pytanie, w jaki sposób zapominanie stało się polityką instytucjonalną Fundacji Palmares i jak polityka ta jest powiązana z pewną koncepcją stosunków rasowych w Brazylii.

Wydarzenie odbyło się w siedzibie WSMiP przy ulicy Reymonta 4.