Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

October 2023

20231019
Previous week
Next week

Czytać pod prysznicem (sesja 2). Dzień poświęcony twórczości Roberta Bolaña.

Date: 19.10.2023
Start Time: 15:00
Place: Instytut Cervantesa, ul. Kanonicza 12.
Organiser: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Cervantesa w Krakowie, Festiwal Conrada

70. rocznica urodzin Autora powieści "Dzicy detektywi" oraz 20. rocznica jego śmierci.

Jak czyta się Bolaña dziś?

Debata z udziałem:

  • Valerie Miles (Museo del Prado, Madryt), pisarka, tłumaczka, wydawczyni
  • Anežka Charvátová (Uniwersytet Karola, Praga), tłumaczka, krytyczka, wydawczyni
  • Marek Bieńczyk, (IBL, Warszawa), pisarz, tłumacz, krytyk, literaturoznawca
  • Zofia Grzesiak (Uniwersytet Warszawski), literaturoznawczyni, wykładowczyni literatury hispanoamerykańskiej
  • Arkadiusz Żychliński (Uniwersytet Adam Mickiewicza, Poznań), komparatysta, wykładowca, krytyk, tłumacz
  • Tomasz Pindel (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), pisarz, literaturoznawca, krytyk, promotor literatury, tłumacz.
  • Moderacja: Nina Pluta (Uniwersytet Jagielloński)

Czytać pod prysznicem, kraść książki w księgarniach, głośno krytykować oficjalnie uznanych poetów, działać na rzecz bebechorealizmu … tym zajmują się w stolicy Meksyku, w latach siedemdziesiątych XX wieku Ulises Lima i Roberto Belano, bohaterowie Dzikich detektywów. O Limie i Belano opowiadają z miłością, nostalgią, lekceważeniem, nienawiścią liczne osoby, które zetknęły się z nimi na przestrzeni wielu lat w wielu krajach. Powieść o młodzieńczych zachwytach i odwadze, o seksie i teorii poezji, o czarnych dziurach na ścieżkach życia. Jej bohaterowie oddają się całkowicie literaturze, czyli w słowach Marka Bieńczyka „romantycznej rimbaudowskiej włóczędze i nie-wiadomo-co-robieniu”.

Upływa właśnie 25 lat od pierwszego wydania Dzikich detektywów, którzy w 1998 zdobyli prestiżową nagrodę Herralde w Hiszpanii i błyskawicznie zostali uznani za objawienie nie tylko w kręgu hispanojęzycznym. Klepiący dotychczas biedę w Katalonii imigrant z Chile, Roberto Bolaño, stał się wschodzącą sławą literatury światowej. Mimo przedwczesnej śmierci pisarza w 2003 roku, jego popularność i swoisty kult rosły nadal. Dzikich detektywów (i inne powieści) przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Na polski przekładali je m. in. Carlos Marrodán Casas, Katarzyna Okrasko, Anna Topczewska, Tomasz Pindel, Nina Pluta. Proza Bolaña, żartobliwa i kolokwialna, szukająca zażyłości z czytelnikiem, zmusza jednocześnie do zaglądania w przepaście. Czy kontestacyjny ładunek Dzikich detektywów i innych książek Roberta Bolaña jest jeszcze aktywny?

O tej i innych kwestiach porozmawiamy podczas dnia poświęconego chilijskiemu pisarzowi, 19 października w Instytucie Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12), w godzinach 12.00-14.00 i 15.00-17.30.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Justyna Budzik
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku polskim lub hiszpańskim (max. 500-600 znaków), dotyczącej tematyki poruszanej przez uczestników debaty i przesłanie jej dr Justynie Budzik do 2.11.2023. Notatki wysłane po tym terminie nie będą przyjmowane. Podpisy na Kartach będą składane wyłącznie w czasie dyżurów Opiekunki wydarzenia.
Wykład kierowany jest przede wszystkim do studentów latynoamerykanistyki.