Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

20221213

Seminarium latynoamerykańskie: Etnopolityka w Ameryce Łacińskiej – wyzwania czasu pandemii | 13.12.2022

Date: 13.12.2022
Start Time: 11.30-13.00
Place: Reymonta 4, sala 037
Organiser: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Tematem naszego kolejnego seminarium latynoamerykańskiego będzie polityka wobec ludności rdzennej Ameryki Łacińskiej w trudnym okresie pandemii covid-19 w latach 2020- 2022. Przyjrzymy się szczególnie współczesnej sytuacji plemion tubylczych na terenie Amazonii peruwiańskiej i Paragwaju: jak przebiegały relacje na linii państwo – społeczności tubylcze w tym trudnym czasie? Jakie strategie obronne i ochronne zastosowano? Czy były to inicjatywy instytucji publicznych, czy może oddolna aktywizacja organizacji tubylczych? Czy promowana od kilku już dekad polityka międzykulturowości, dialogu i poszanowania prawa do samostanowienia znalazła odzwierciedlenie w podejmowanych w tym trudnym czasie decyzjach, czy wręcz przeciwnie – pandemia stała się źródłem nadużyć, eskalacji konfliktów i obnażyła słabości polityki etnicznej na wskazanych terytoriach?

Naszymi gośćmi będą:

  • Dr Gaja Makaran Kubis, z Centro de Investigaciones sobre América Latina y el Caribe z Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) która podzieli się rezultatami swoich badań w wystąpieniu: “Flechas, derechos y votos: polityka etniczna we współczesnym Paragwaju”.
  • Mgr Zuzanna Ogorzewska, ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zaprezentuje wyniki swoich obserwacji i badań w wystąpieniu: Grupy tubylcze Amazonii peruwiańskiej w obliczu pandemii covid-19”.

Zapraszam na spotkanie i do dyskusji!

Dr hab. Marta Kania

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr hab. Marta Kania
  • Liczba godzin OSA: 1,5 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki (500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej w ciągu dwóch tygodni od wydarzenia na adres k.gorska@uj.edu.pl