Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

20221128

Nowa Francja, zwana Kanadą, czyli jak naprawdę nazywać i gdzie umiejscowić północnoamerykańskie kolonie Francji | 28.11.2022

Date: 28.11.2022
Start Time: 13.15-14.45
Place: Reymonta 4, sala 037

Dr Marcin Bzdawka

Czy Nowa Francja jest synonimem Kanady? Można mieć co do tego wątpliwości – nawet jeśli zamiennie używali tych nazw już współcześni Ludwika XIV. A czy Nową Francję coś łączyło z Luizjaną? Nowy Orlean od Quebeku dzieliło przeszło pół kontynentu! Gdzie ostatecznie umiejscowić – przesuwającą się z czasem na nowożytnych mapach – Akadię?

Celem wykładu jest uporządkowanie pojęć dotyczących północnoamerykańskich kolonii Francji w ich historycznym wymiarze (do 1713 roku). Przedstawione zostaną etapy francuskiej kolonizacji w Ameryce Północnej i postępująca za nią organizacja terytorialna kolonii. Z jednej strony ukazany będzie porządek administracyjny, tworzony na wersalskich biurkach, przenoszony na mapy i atlasy na zlecenie dworu francuskiego, potem uwieczniany w dokumentach królewskich. Z drugiej strony opisana zostanie praktyka funkcjonowania kolonii, ówczesne rozumienie jej granic, stref wpływów i podległości. Wreszcie jako ostatni, pojawi się współczesny obraz granic Nowej Francji tworzony przez dzisiejszych historyków – wbrew pozorom, obraz niejednolity.

Dr Marcin Bzdawka - historyk, prawnik, dziennikarz, kanadianista. Pasją i przedmiotem jego badań naukowych jest historia francuskich kolonii w Ameryce, w szczególności administracja kolonialna. Pracę doktorską poświęcił kompetencjom nowofrancuskich intendentów w czasach Ludwika XIV. Autor audycji o niezależnej muzyce z Kanady ("Kanada Pachnąca Muzyką") emitowanej w poznańskim Radiu Afera.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Anna Wyrwisz
  • Liczba godzin OSA: 2
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), dotyczącej tematyki poruszanej podczas wykładu i przesłanie jej dr Annie Wyrwisz do 12.12.2022
Wykład kierowany jest do wszystkich studentów IAiSP.