Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

20220524

3 miesiące pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Date: 24.05.2022
Start Time: 14.00-16.00
Place: Zoom
Organiser: OWiM - Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, Centrum Wielokulturowe w Krakowie i OtwartyKraków

Seminarium OWiM i CWK

Wybuch wojny w Ukrainie i masowa migracja do Polski spowodowały uruchomienie się szerokiej pomocy ze strony zarówno ze strony indywidualnych obywateli, jak i organizacji pozarządowych. Stowarzyszenia i fundacje, które do tej pory działy na rzecz swoich celów statutowych, rozpoczęły działalność dotąd przez nich nie wykonywaną wcześniej. Z dnia na dzień, bez dodatkowych środków uruchomiły pomoc rzeczową, noclegownie, wsparcie medyczne, psychologiczne i prawne. Pierwsze dni i tygodnie wszyscy pracownicy oddawali tym działaniom każdą chwilę, kosztem swojego życia, rodziny i odpoczynku. Zdając sobie sprawę, że nie podołają tak dużemu wyzwaniu sami (jak dotychczas) uruchomili działania wolontariackie w niespotykanej, jak dotąd skali. Balansując między zarządzaniem pomocą w kryzysie humanitarnym i reorganizacją swoich placówek, szukali wsparcia i rozwiązań wśród innych organizacji, władz samorządowych i wojewódzkich. Przez ostatnie 3 miesiące nauczyli się nie tylko zarządzać kilkukrotnie większymi zespołami, ale także wypracowali nowe metody pracy. Zobaczyli swoje możliwości, ale też zdali sobie sprawę ze swoich ograniczeń.

W jakim punkcie dzisiaj się znajdują? Jakie są ich wnioski? Co im się udało, co im nie wyszło? Jaką cenę przyszło im za to zapłacić? Jakie są ich plany na najbliższe miesiące? Do rozmowy wspólnie z Centrum Wielokulturowym w Krakowie zaprosiliśmy:

- Urząd Miasta Krakowa

- Małopolski Urząd Wojewódzki

- Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

- Fundacja Zustricz

- Stowarzyszenie Salam Lab

- Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC)

- UA in Kraków

Moderator: Konrad Pędziwiatr, Karolina Czerska-Shaw, Dobrosława Wiktor-Mach

Seminarium odbędzie się w formie hybrydowej (live i stacjonarnie)

• stacjonarnie: Fundacja Małopolskiej Izby Samorządowej, al. Daszyńskiego 16

• live: Zoom Meeting, Meeting ID: 852 1206 9296 Passcode: TP6pC7

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.